دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۳۹۵ - 20 شوال 1437

پیامبران

مسلمانان جهان

علماء و أعلام

از منظر دیگران

اماکن اسلامی

مناجات و أدعية

أهل بیت (ع)

خدمات فرهنگی اجتماعی

مقالات

استفتاءات

تألیفات

اخبار

زندگی نامه

تصاویر مرتبط

 
 

بیانیه علامه سید علی فضل الله به مناسبت سالگرد جنگ داخلی لبنان

علامه سید علی فضل الله تأکید داشت که مسؤولیت همه ما این است که از طریق عمل به قانون جامع انتخابات که مصالح مردم و میهن و نه منافع رهبران را در نظر بگیرد، از صلح و ثبات داخلی لبنان حفاظت کنیم و جلو بازگشت به جنگ را بگیریم.

متنaایشان تأکید کرد که وحدت داخلی لبنان پاسخ طبیعی به همه کسانی است جنگ داخلی در لبنان را شعله ور کردند و خواستند از این طریق وحدت لبنان را از بین ببرند و به مسئله فلسطین در این کشور پایان دهند.

به مناسبت سالگرد آغاز جنگ داخلی در لبنان، علامه سید علی فضل الله بیانیه‌ای صادر کرد. در بیانیه ایشان آمده است:

سالگرد آغاز جنگ داخلی در لبنان، فرصت خوبی است که در آن قدری تأمل و تدبر کنیم. خصوصاً اینکه این جنگ که سالهای طولانی چون تندبادی این کشور را در نوردید، هنوز هم پیامدهای اجتماعی، اقتصادی و روانی‌اش بر دوش لبنانی‌ها سنگینی می‌کند و چون شبحی سرگردان در تعقیب لبنانی‌هایی است که به خاطر بحران داخلی و آنچه در جهان عرب به ویژه در سوریه شاهد هستند، بحرانی که برخی نشانه‌هایش با جنگ داخلی لبنان مشابهت دارد، در حالتی از اضطراب و بی‌ثباتی قرار دارند.

ما در این مناسبت غم انگیز، برای همه لبنانی‌هایی که در آتش این جنگ و اثرات مخرب و عواقب سخت و دشوار آن سوختند و هنوز هم می‌سوزند، تأکید می‌کنیم که ضرورت دارد برای محافظت از وحدت ملی کشور سخت تلاش کنند. وحدت ملی می‌تواند پاسخی طبیعی به همه آن کسانی باشد که در راستای تأمین منافع خود و دشمن صهیونیستی و به ویژه آمریکا، آتش جنگ در لبنان را روشن کردند. خواست آمریکا این بود که در راستای برنامه‌های تفرقه افکنانه‌اش برای برهم زدن وحدت مردم لبنان و پایان دادن به مسئله فلسطین در این کشور، گروه بزرگی از لبنانی‌ها از این کشور مهاجرت کنند.

شایسته است که تلاش برای حفاظت از این وحدت، آن هم در شرایطی که جهان عرب گرفتار تزلزل و بی‌ثباتی است و می‌خواهند که کشورهای عربی نقش محوری خود را از دست بدهند و حرکت راهبردیشان از بین برود، به هدف اساسی فعالیت سیاسی همه اجزای سیاسی لبنان تبدیل شود نه اینکه زبان تهدید با جنگ و یادآوری بلایا و مصایب آن یا زبان تهمت و خیانت که این روز‌ها می‌شنویم، تکرار شود. همه طرف‌ها خصوصاً آن کسانی که خودشان از بانیان و محرکان این جنگ ویرانگر بودند، باید از تجارب گذشته و نتایج این جنگ ویرانگر درس بگیرند.

ما برای همه تأکید می‌کنیم که به دور از تحریکات فرقه‌ای یا طائفه‌ای، برای صلح و امنیت مردم لبنان تلاش کنند. به ویژه این که همگان به این باور رسیده‌اند این جنگ طائفه‌ای یا فرقه‌ای نبود و از تدبیر خود لبنانی‌ها نشأت نمی‌گرفت.

ما می‌خواهیم که لبنان الگویی باقی بماند که همه پیروان ادیان مختلف و مذاهب گوناگون به دیده تقدیر بدان بنگرند تا همگی برای ساخت مشترکات گردهم بیایند و در موارد اختلاف با یکدیگر گفتگو کنند و برای مقابله با چالش‌های فرارو، در صف واحد کنار یکدیگر بایستند.

ما افتخار می‌کنیم وقتی می‌شنویم که برخی از سفرای غربی، الگوی لبنان را به عنوان نمونه‌ای از همزیستی به دیگران ارائه می‌کنند. همین مسأله باعث می‌شود که ما در قبال حفظ این الگو و تحکیم آن در جان لبنانی‌ها، احساس مسؤولیت کنیم.

ما معتقدیم مسؤولیتی که بر عهده همگان قرار دارد این است که تلاش کنند از طریق عمل به قانون جامع انتخابات، اختلافات و درگیری‌های داخلی را ریشه کن کنند و صلح و ثبات داخلی پایدار را ایجاد نمایند. قانونی که منافع میهن و مردم و نه منافع رهبران سیاسی را در نظر داشته باشد. این قانون می‌تواند اساس تلاش برای حفاظت از مردم و دولت و نهادهای لبنان در برابر دشمن صهیونیستی را تشکیل دهد. دشمنی که همیشه به دنبال تخریب لبنان و تضعیف وحدت و انسجام آن است. لبنانی‌ها می‌توانند با مدیریت مناسب اختلافات دیدگاه خود درباره آنچه در داخل کشور و اطرافشان اتفاق می‌افتد، از کشورشان حفاظت کنند. در این صورت لبنان به عنوان کشور تنوع و گفتگو و مشترکات همچنان باقی خواهد ماند.

دفتر علامه مرجع آیت الله العظمی سید محمد حسین فضل الله (ره)

بیروت؛ ۲۱ جمادى الأولى ۱۴۳۳ هـ برابر با 12/4/2012م


 

نظر کاربران

 

نام:
پست الکترونیک:
متن:
کد امنیتی:

 

 

ارسال این صفحه به دوست | نسخه قابل چاپ

تعداد بازدید کننده ها:  916آدرس :ایران، قم، 45 متری عماریاسر، کوچه 5، پلاک 17 - كد پستي:3715713776 و يا صندوق پستي: 3466 - 37185

تلفن:37712316- 37727782- 982537723382+ / فاكس: 982537711893+

پست الكترونيكي: info@bayynat.ir