خطبه نماز عید فطر 1440

ای بندگان خدا! شما و خودم را توصیه می‌کنم واجبی را انجام دهیم که بدون آن روزه ما کامل نمی‌شود و آن زکات فطر است.

بسم‌الله الرحمن الرحیم

1 شوال 1440 هـ برابر با 14 خرداد 1398 هـ و 4/٦/٢٠١٩ م

 

ای بندگان خدا! شما و خودم را توصیه می‌کنم واجبی را انجام دهیم که بدون آن روزه ما کامل نمی‌شود و آن زکات فطر است. در حدیث آمده است: «إنّمنتمامالصومإعطاءالزكاة،فمنصامولميؤدّالزكاةفلاصومله؛ زکات [فطره] باعث کامل شدن روزه می‌شود؛ بنابراین کسی که روزه بگیرد ولی زکات [فطره] را ندهد، گویا روزه نگرفته است.»این حدیث به وضوح اشاره می‌دارد که رابطه با خداوند با خدمت و مساعدت به مردم همراه است. از این رو رابطه انسان با خداوند کامل نیست مگر این که یاریگر بندگان او باشد.

از این رو می‌بینیم که در بسیاری از متون دینی، نماز به همراه زکات آمده است. از نماز یاد نشده است مگر این که زکات نیز به همراه آن ذکر شده است. در اینجا نیز می‌بینیم که روزه به همراه زکات فطره آمده است. باید در حالی در برابر خداوند به نماز بایستی که زکات فطره را داده باشی؛ یعنی از دری وارد شده باشی که تو را به خداوند و قرب او می‌رساند. چون خداوند از بندگان خود نمی‌خواهد که خودخواه و بی‌توجه به دیگران باشند؛ یعنی این که خود عید کند، لباس نو بپوشد و بخورد و بیاشامد، ولی دیگران از لباس و نعمت‌های دیگر بی‌بهره باشند. بلکه باید در حد توان خود دست یاری به سوی نیازمندان دراز کند.

از این رو امروز اعلام می‌داریم که ما در کنار فقرای این کشور قرار داریم. درد و رنج فقرا منحصر به شرایط دشوار اقتصادی نیست. بلکه می‌خواهند بار سنگین کسر بودجه را نیز به دوش آنان بیندازند. بودجه‌ای که در شورای وزیران تصویب شده است و در انتظار تصویب در پارلمان قرار دارد. امیدواریم تعدیلاتی در این بودجه صورت گیرد. هر چند که به خاطر توافق جریان‌های سیاسی حاضر در دولت، امیدی به آن نداریم. البته سخنان و انتقاداتی در این باره می‌شنویم، ولی سودی برای فقرا ندارد و از اثر مالیات نخواهد کاست.

ایستادگی در کنار فقرا و نیازمندان با افزایش همکاری و هماهنگی میان طبقات مختلف این کشور صورت خواهد گرفت. اغنیا باید به یاری فقرا بشتابند هر چند که با کاهش بار از دوششان باشد. باید در برابر جریان‌های سیاسی صدای اعتراض خود را بلند کنیم تا در تصمیمات خود تجدید نظر کنند و به وعده‌های خود عمل نمایند. نباید مالیات روی طبقات فقیر تأثیر داشته باشد. نباید کسر بودجه از جیب نیازمندان پرداخت شود. بلکه باید از جیب اغنیا و ثروتمندان تأمین شود. باید راه‌های هدر رفت و حیف و میل بسته شوند که هر روزه کشف می‌شوند. جریان‌های سیاسی که وکیل مردم هستند باید امین مردم باشند. نباید مردم خود را به بازی سهمیه‌بندی‌ها و درآمدهای متقابل بفروشند و به ضرر مردم عقب نشینی کنند.

این عید از ما می‌خواهد که به وجب وجب خاک جنوب وفادار باشیم که مردم لبنان با مقاومت و مردم خود، برای آزادسازی آن بهترین داشته‌های خود را فدا کرده‌اند. از دولت نیز می‌خواهیم که به موضع‌گیری‌های خود در خصوص ترسیم مرزهای دریایی و خشکی ملتزم باشد. نباید در برابر دشمن از زمین و سیاست خود دست بردارند.

در اینجا عملیات تروریستی علیه ارتش لبنان و نیروهای امنیتی را محکوم می‌کنیم. این عملیات تروریستی نشان داد که لبنان همچنان در دایره هدف و خطر قرار دارد. از این رو از همگان می‌خواهیم که به خاطر میهن و مردم، به مسئولیت‌های خود عمل نمایند و از مجادله و مقابله به مثل دست بردارند.

عید از ما می‌خواهد که در کنار مردم فلسطین باشیم. مردمی که این روزها با خطرناک‌ترین توطئه‌ها که معامله قرن نام گرفته است، روبرو هستند. هدف از این توطئه تصفیه کامل قضیه فلسطین و وارد کردن دشمن صهیونیستی به متن جامعه عربی و اسلامی است. بدون این که دشمن هیچ گونه تعدیلی در سیاست‌های تجاوزگرانه خود علیه مردم فلسطین و ملل عربی و اسلامی و اهداف توسعه‌طلبانه خود صورت دهد.

این مردم به همه نوع حمایت و یاری نیاز دارند. این مردم به صدور بیانیه بسنده نمی‌کنند بلکه خواستار موضع‌گیری‌های جدی و کارآمد هستند. تا کسانی که خواهان ساقط کردن آرمان فلسطین هستند، احساس کنند که این مردم تنها نیستند. بلکه همه ملل و دول عربی و اسلامی در کنار آن‌ها هستند و هرگونه آسیب به مردم فلسطین آسیب به همه آن‌هاست.

این عید از ما می‌خواهد که در کنار مردم یمن باشیم. مردمی که به خاطر تجاوزات مکرر دچار فاجعه و مصیبت شده‌اند. به خاطر بیماری‌های مزمن، سوء تغذیه و سکوت جهانی انسان و زمین این کشور در معرض تهدید قرار دارد. اگر صداهای اعتراضی هم از اینجا و آنجا به گوش می‌رسد، ضعیف و خجالت آمیز است.

این مردم نیاز دارند که در کنارشان بایستیم. چون آنان نیز در ایستادگی در کنار قضایای امت اسلامی و به ویژه آرمان فلسطین کوتاهی نکرده‌اند. در این روز عید، امت اسلامی را به وحدت فرامی‌خوانیم. این که تنها راه حل اختلافات و رفع دغدغه‌ها و نگرانی‌ها گفتگوست. این مردم نباید توسط قدرت‌های بزرگ غارت شوند. آن‌هایی که می‌خواهند آزادی و قدرت تصمیم‌گیری‌شان را مصادره کنند و ثروت‌هایش را به یغما ببرند. از این رو باید به سوی یکدیگر دست [دوستی] دراز کنند. این همان چیزی است که ما از جامعه عربی و اسلامی که گرفتار انواع تنش‌هاست می‌خواهیم.

باز هم تکرار می‌کنیم که با کوبیدن بر طبل جنگ و قدرت گیری از خارج و انعقاد قرارداد خرید تسلیحات، منطقه روی ثبات و امنیت را نخواهد دید. چون جنگ نتیجه‌ای جز افزایش تنگناهای موجود ندارد و قدرت‌های بزرگ نیز فقط منافع و ثروت‌های خود را می‌خواهند و جز با پول در کنار ما نمی‌ایستند و همیشه گرفتنشان بیش از دادنشان است. آنان اگر بر شدت مشکلات ما نیفزایند، مشکلی را نیز حل نخواهند کرد. هیچ راهی غیر از گفتگو نیست البته اگر همه بخواهند.

در خاتمه از خداوند متعال می‌خواهیم که این عید را برای همه مسلمانان مایه برکت و شادمانی قرار دهد. امیدواریم که عید امسال فراگیر باشد. البته اگر امروز این چنین نشد، به خواست خداوند فردا همه عید خواهند داشت. عید شما مبارک.