نقش حج در فرایند اصلاح فردی و اجتماعی

در راستای فعالیت‌های بعثه حج مؤسسه علامه مرجع سید محمد حسین فضل الله(ره)، علامه سید علی فضل الله در جمع حجاج کاروان باب الریان در مکه حضور یافت و پیرامون نقش حج در فرایند اصلاح فردی و اجتماعی به ایراد سخن پرداخت.

نقش حج در فرایند اصلاح فردی و اجتماعی

سخنرانی علامه سید علی فضل الله در جمع حجاج کاروان باب الریان در مکه

 

در راستای فعالیت‌های بعثه حج مؤسسه علامه مرجع سید محمد حسین فضل الله(ره)، علامه سید علی فضل الله در جمع حجاج کاروان باب الریان در مکه حضور یافت و پیرامون نقش حج در فرایند اصلاح فردی و اجتماعی به ایراد سخن پرداخت.

 

ایشان در بخشی از سخنان خود اظهار داشتند:

ارزش این عبادت به این است که کارکرد آن اصلاح فرد است. حاجی احساس می‌کند که در فضای آمیخته با رحمت، خیر و راستی که بر کل حج سایه افکنده است، قرار دارد. چون حج درآمدی برای تقویت ارتباط در میان مسلمانان و نزدیک شدن امت اسلامی به اصلاح فردی و اجتماعی است.

ایشان در ادامه سخنان خود اظهار داشتند: ما در دنیای عرب و جهان اسلام با مشکل بزرگی روبرو هستیم و آن این است که درهای نهادهای سیاسی و اجتماعی و حتی دینی، به روی هرگونه رویکردهای اصلاحی بسته شده‌اند. در حالی که رویکردهای اصلاحی می‌خواهند نهادهایی مبتنی بر عمل جمعی و ابزارها و روش‌های کنترل و نظارت بسازند تا خرد جمعی جایگزین عمل فردی حذفی و عنصر اساسی برای مبارزه با فسادهای همه جانبه شود.

حرف‌های خوبی درباره اقدام به اصلاحات می‌شنویم، اما آنچه می‌بینیم گسترش فساد است. این امر ثابت می‌کند در بسیاری از موارد کسانی که در رأس هرم جامعه ما قرار دارند، از این فساد بهره می‌برند و اصلاحات را به ضرر خود می‌دانند.

فقدان عزم سیاسی برای مبارزه با فساد، علت تشدید بحران‌های اجتماعی و اقتصادی لبنان اعم از برق، زباله، آلودگی رودها، دریا و فضا و... است.

ایشان ادامه دادند: از این که با آینده‌ای دشوارتر و خطرناک‌تر روبرو هستیم، نگرانیم؛ زیرا تمام جریان‌های سیاسی که در حاکمیت حضور دارند فقط به فکر منافع خودشان هستند. حتی اگر به ضرر منافع عمومی کشور باشد. این وضعیت زمینه را برای دخالت بیشتر بیگانگان فراهم می‌نماید و اختلافات داخلی را آن چنان وسیع می‌کند که ممکن است آینده و سرنوشت کشور را در معرض خطر قرار دهد.

ایشان اظهار داشتند: برجسته‌ترین چالش در برابر اصلاحات، ذهنیت‌های تعصب‌آمیز طایفه‌ای است که از فساد مرتبط با طایفه خود حمایت می‌کند و وزارت خانه‌ها، نهادها و طرح‌ها را بر اساس اصل سهمیه بندی تقسیم می‌نماید و از بیگانگان برای حمایت از منافع خود استمداد می‌کند.

اصلاحات به صورت عملی وقتی در لبنان آغاز می‌شود که مردم از سنگینی وابستگی‌های طایفه‌ای و تعصب‌آمیز به نفع وابستگی‌های ارزشی و ملی و ایمانی خود بکاهند. به ویژه کسانی که با فقر و محرومیت و فاجعه دست و پنجه نرم می‌کنند. آنان می‌توانند برای تغییر این وضعیت نقش اساسی ایفا کنند و برای فراهم کردن چارچوب و ابزارهای فشار تلاش به خرج دهند. اگر این تلاش با هماهنگی و همراهی رهبران صادق و جریان‌های اصلاح طلب همراه شود، کشور به سوی بهتر شدن حرکت خواهد کرد.

2 ذی الحجة 1440 هـ

بیروت؛ مؤسسه علامه مرجع سید محمد حسین فضل الله(ره)