سه شنبه 6 اسفند 1398، اول ماه رجب 1441 است

دفتر شرعی مؤسسه علامه مرجع سید محمد حسین فضل الله(ره) با صدور بیانیه‌ای، سه شنبه 6 اسفند 1398 را اول ماه رجب 1441 هـ ق اعلام کرد. در بیانیه دفتر شرعی آمده است:

بسمه تعالی

هلال ماه رجب سال 1441 هـ ق (اقتران مرکزی) در روز یکشنبه 4 اسفند سال 1398 در ساعت 15:32 شب به وقت جهانی یا ساعت 17:32 به وقت محلی شهر بیروت متولد می‌شود.

همان طور که در تصویر فوق دیده می‌شود، رؤیت هلال در یکشنبه شب (شب دوشنبه) در بیشتر مناطق جهان، به جز مناطقی که ما بخشی از شب را با آنها مشترک نیستیم، محال است. همان طور که در تصویر بالا به وضوح دیده می شود، روز دوشنبه 5 اسفند 1398 سی‌ام ماه جمادی الثانی است. در نتیجه سه شنبه 6 اسفند 1398، اول ماه رجب 1441 هـ ق است.

اما دیدن هلال در دوشنبه شب (شب سه شنبه) در مناطقی که با رنگ سبز در نقشه مشخص شده است و اگر هوا صاف باشد، در مناطقی که با رنگ صورتی در نقشه مشخص شده است، با چشم غیرمسلح و در مناطقی که با رنگ سورمه‌ای مشخص شده است، با چشم مسلح امکان‌پذیر است.

از این رو صرف نظر این که روز دوشنبه سی‌ام ماه جمادی الثانی است، رؤیت در شب سه شنبه (دوشنبه شب) نیز ممکن است. از این رو طبق مبنای فقهی علامه مرجع سید محمد حسین فضل الله(رض) که معتقد است اگر رؤیت هلال در هر منطقه از جهان ممکن باشد، به شرط این که بخشی از شب را با آن اشتراک داشته باشیم، ماه آغاز شده است و در این باره میان دیدن با چشم غیرمسلح و چشم مسلح فرقی وجود ندارد، روز سه شنبه (از جمله در مناطقی که در شرق کره زمین قرار دارند) اول ماه رجب است.

از خداوند مسئلت می‌نماییم که این ماه را ماه طاعت و عبادت مقبول قرار دهد و آن را برای مؤمنان مبارک گرداند و همه بدی ها را از آنان برطرف نماید. به درستی که او مهربان ترین مهربانان است.

دفتر شرعی مؤسسه علامه مرجع سید محمد حسین فضل الله(ره)

بیروت؛ 26 جمادى الثانى 1441 هـ برابر با 20/2/٢٠٢٠ م