جمعه 5 اردیبهشت ۱۳۹۹ هـ اول ماه رمضان است

هلال ماه رمضان ۱۴۴۱ هـ (اقتران مرکزی) در روز پنجشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ ش در ساعت ۰۲:۲۶ به وقت جهانی یعنی در ساعت ۰۵:۲۶ صبح به وقت تابستانی بیروت متولد می‌شود.

بیانیه دفتر شرعی مؤسسه علامه مرجع سید محمد حسین فضل الله (ره)

درباره آغاز ماه مبارک رمضان ۱۴۴۱ هـ

 

بسمه تعالی

هلال ماه رمضان ۱۴۴۱ هـ (اقتران مرکزی) در روز پنجشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ ش در ساعت ۰۲:۲۶ به وقت جهانی یعنی در ساعت ۰۵:۲۶ صبح به وقت تابستانی بیروت متولد می‌شود.

 

رؤیت هلال در بعد از ظهر روز پنجشنبه به این گونه است:

۱. همان طور که در تصویر بالا دیده می‌شود، در مناطق سبز رنگ با چشم غیرمسلح و به راحتی ممکن است.

۲. به شرط این که هوا صاف باشد و بیننده متخصص، ممکن است در مناطق صورتی رنگ دیده شود؛ مانند برخی از مناطق آمریکای شمالی و جنوبی.

۳. در مناطق سورمه‌ای رنگ با چشم مسلح دیده می‌شود.

طبق مبنای فقهی علامه مرجع سید محمد حسین فضل الله (ره) که معتقد است که اگر رؤیت هلال در هر منطقه از مناطق جهان ممکن شد، به شرط این که بخشی از شب را با آن مشترک باشیم، ماه آغاز شده است و در این باره دیدن با چشم غیرمسلح و مسلح فرقی ندارد. علاوه بر این برای کسانی که ماه شعبان را در روز ۶ فروردین ۱۳۹۹ ش آغاز کرده‌اند، سی روز ماه شعبان تمام می‌شود، بنابراین روز جمعه، ۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ ش اول ماه مبارک رمضان است.

در این که روز جمعه، ۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ ش اول ماه مبارک رمضان باشد میان مناطق شرقی و غربی تفاوتی نیست. پس آغاز ماه یکی است؛ زیرا همه این مناطق با مناطق رؤیت بخشی از شب را مشترک هستند. چون رؤیت در برخی از مناطق آمریکای شمالی و جنوبی و بخش بزرگی از آفریقا ممکن است.

اما در بعد از ظهر روز جمعه همان طور که در تصویر پایین به رنگ سبز معلوم شده است، هلال به راحتی و با چشم غیرمسلح در اغلب مناطق جهان دیده می‌شود.

نکته: خوب است اشاره شود که اگر قائل به وحدت افق و اشتراک بخشی از شب با مناطق رؤیت باشیم، آغاز ماه در روز جمعه، ۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ ش با مبنای علمی که قائل به اعتبار رؤیت با چشم غیرمسلح است، نیز توافق دارد؛ زیرا هلال در برخی از مناطق آمریکای شمالی و جنوبی دیده می‌شود.

از خداوند متعال می‌خواهیم که این ماه را مایه خیر، برکت و رحمت برای امت اسلامی قرار دهد و به ما توفیق روزه‌داری، عبادت و طاعت عنایت فرماید و این بلا را از همه ما برطرف کند و عافیت و سلامت را روزی ما بگرداند. انه سمیع مجیب.

دفتر شرعی مؤسسه علامه مرجع سید محمد حسین فضل الله (ره)

بیروت؛ 20 شعبان 1441 هـ برابر با ١٣/٤/٢٠٢٠ م