خطبه جمعه، 9 خرداد ماه 1399

مطالب مهم خطبه اول: بازگشت مشروط / پیشگیری وظیفه شرعی است / باید به درگاه خداوند دعا کنیم.

مطالب مهم خطبه دوم: آیا به آموزش ها مقید هستیم؟ / بحرانی شدن وضعیت معیشتی / تصمیمات پارلمان / مشکلات لاسا.

 

بسم الله الرحمن الرحیم

6  شوال 1441 هـ برابر با 9 خرداد ۱۳۹۹ هـ و 29/٥/٢٠٢٠ م

بازگشت به نماز جمعه؛ راه های پیشگیری در اولویت قرار دارد

 

مطالب مهم خطبه اول:بازگشت مشروط / پیشگیری وظیفه شرعی است / باید به درگاه خداوند دعا کنیم.

مطالب مهم خطبه دوم:آیا به آموزش ها مقید هستیم؟ / بحرانی شدن وضعیت معیشتی / تصمیمات پارلمان / مشکلات لاسا.

 

خطبه اول:

خداوند سبحانه و تعالی در کتاب عزیز خود می‌فرماید: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ» صدق الله العظيم.

سپاس فراوان خداوند را که در سلامت و عافیت ما را به امروز رساند و در روزهای گذشته ما را از این بیماری در امان نگه داشت. از خداوند می خواهیم که در ماه‌های آینده نیز ما را از شر این بیماری و آثار و پیامدهای آن حفظ کند و با رفع این مشکل از کل دنیا، نعمت را بر ما تمام گرداند. امیدواریم که از این ماجرا درسها و عبرت‌های بسیاری گرفته شده باشد.

 

بازگشت مشروط

خداوند را شاکریم که توفیقمان تا برای لبیک گفتن به ندای «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ» به مسجد بازگردیم و به برکات این نماز که پیامبر خدا بدان اشاره کرده است دست یابیم: «مَن أتَى الجُمُعَةَ إيمانا و احتِسابا استَأنَفَ العَمَلَ؛ هر كه از روى ايمان و به حساب خدا در نماز جمعه شركت كند، اعمالش را از نو آغازيده است.» و زمانی که یکی از اصحاب به خاطر محروم شدن از حج نزد ایشان شکایت برد، فرمود: «علَيكَ بالجُمُعَةِ فإنَّها حَجُّ المَساكِينِ؛ بر تو باد نماز جمعه، كه آن حجّ مستمندان است

زمانی که خواستار بازگشت به نماز جمعه شدیم، نمی‌خواهیم که خود، شما و خانواده‌هایتان را به سختی بیندازیم و نباید از هراسی که به خاطر افزایش روزانه مبتلایان، همچنان چشمگیر است، چشم بپوشیم. بلکه باید بعد از رعایت موارد پیشگیری به نماز جمعه بیاییم. درخواست ما این است که در این باره کوتاهی نکنیم و باید با زدن ماسک، جمع نشدن در یک مکان، فاصله گرفتن در اثنای نماز جماعت چه در یک صف یا میان صفوف و دست ندادن بالاترین درجات پیشگیری را رعایت کنیم.

اگر امروز این شرایط را فراهم فراهم نکنیم، در روزهای آینده آن را باید فراهم کنیم. هر کس باید سجاده، تربت و تسبیح خود را بیاورد و پیش از آمدن به مسجد وضو بگیرد. همین طور از کلیه کسانی که به بیماری های مزمن دچار هستند، تب دارند یا به بیماری دیگری دچار هستند که نگران است به دیگران منتقل شود، می خواهیم که در خانه های خود بمانند و به مسجد نیایند.

 

پیشگیری وظیفه شرعی است

رعایت راه های امنیت و سلامت که توسط پزشکان توصیه شده اند و ما نیز به ضرورت پایبندی به آنها اشاره داشتیم، انتخابی نیست بلکه واجب شرعی است و خداوند به خاطر کوتاهی در آنها مورد بازخواست قرار خواهد داد و همان طور که خداوند فرموده است: «وَنَكْتُبُ مَا قَدَّمُوا وَآَثَارَهُمْ» ما مسئول تمام پیامدها و نتایج آنها هستیم و نباید در این باره سهل انگاری کنیم و همان طور که همه می دانیم، این بیماری فقط به خود انسان آسیب نمی زند بلکه به همه اطرافیان و بستگان او نیز آسیب وارد می کند.

 

باید به درگاه خداوند دعا کنیم

اما پیش و بعد از همه اینها، یک امر اساسی باقی می ماند و آن این است که نباید خداوند را فراموش کنیم. چون تنها اوست که بلا را از ما برطرف می کند. باید با دلهای خود متوجه خداوند شویم تا از ما در برابر بدی ها و بلایا محافظت کند. این که همیشه در برابر چشمان بی خواب او باشیم. چون وقتی می فرماید: «وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُوا لِي وَلْيُؤْمِنُوا بِي» او به وعده ای که به دعا کنندگان داده است، وفا می کند.

بنابراین باید به درگاه خداوند دعا کنیم که با مراقبت، عظمت، عطوفت و چشم بی خواب خود ما را در بربگیرد. باید دعا کنیم: «أَللّهُمَّ إِنِّي أَدْعُوكَ لِهَمٍّ لا يُفَرِّجُهُ غَيْرُكَ، وَلِرَحْمَةٍ لا تُنالُ إلّا بِكَ، وَلِكَرْبٍ لا يَكْشِفُهُ إلّا أَنْتَ، وَلِرَغْبَةٍ لا تُبْلَغُ إلّا بِكَ، وَلِحاجَةٍ لا يَقْضيها إلّا أَنْتَ... فأَسْأَلُكَ بِوَجْهِكَ الْكَريمِ، أَنْ تُصَلِّيَ عَلى مُحَمَّدٍ وَأَهْلِ بَيْتِهِ، وَأَنْ تُفَرِّجَ هَمّي، وَتَكْشِفَ كَرْبي وَغَمّي، وَترْحَمَني بِرَحْمَتِكَ، وَتَرْزُقَني مِنْ فَضْلِكَ، إِنَّكَ سَميعُ الدُّعاءِ قَريبٌ مُجيبٌ؛ خدايا، تو را براى اندوهى مى‌ خوانم كه جز تو نمى‌ تواند آن را بگشايد و براى رحمتى كه جز به‌ وسيله‌ تو نمى‌ توان بدان نايل شد و براى ناراحتى گلوگيرى كه جز تو نمى‌ تواند آن را برطرف كند و براى مطلوبى كه جز به تو نمى‌ توان بدان رسيد و براى خواسته‌ اى كه جز تو نمى‌ تواند آن را برآورده كند... به كرامتت از تو درخواست مى‌ كنم كه بر حضرت محمّد و خاندان او درود فرستى و اندوه مرا بگشايى و ناراحتى گلوگيرم و دلگيرى‌ ام را برطرف كنى و رحمتت و [روزى] افزون [گسترده] ات را شامل حالم كنى، به راستى كه تو شنونده‌ دعا، نزديك و اجابت‌ كننده هستى

 

خطبه دوم:

بسم الله الرحمن الرحیم

ای بندگان خدا! شما و خودم را به تقوای الهی که پناهگاه و راه امنیت در دنیا و آخرت است، توصیه می کنم: «وَمَنْ يَتَّقِ اللهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً * وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُ»، «إِنَّ اللهَ مَعَ الَّذِينَ اتَّقَوْا وَالَّذِينَ هُمْ مُحْسِنُونَ» تا به وسیله آن با تمام نگرانی ها اعم از چالش بیماری و آن چه پیرامون ما می گذرد، مقابله کنیم.

 

آیا به آموزش ها مقید هستیم؟

از لبنان آغاز می کنیم که در آن آمار مبتلایان جدید متوقف نشده است و روشن است علت آن به آن اندازه که به عدم رعایت پرتوکل های بهداشتی توسط افراد ساکن در کشور یا کسانی که از خارح آمده اند، باز می گردد به باز شدن کشور یا به راه افتادن چرخ اقتصاد در آن بر نمی‌گردد. از این رو بار دیگر باید از همه لبنانی ها بخواهیم به خاطر رحم به خود و اطرافیانشان هم که شده، به آموزش های مرتبط با مصون ماندن از این ویروس به ویژه تصمیمات اخیر پایبند باشند.

 

بحرانی شدن وضعیت معیشتی

در همین زمان با توجه به بالا رفتن قیمت ها، نامنظم شدن قیمت دلار و افزایش بیکاران که به یک میلیون بیکار رسیده و قابل افزایش هم است، بحران معیشتی در حال تشدید است. این واقعیت خبر از یک فاجعه اجتماعی می دهد که نگران پیامدهای آن بر نه تنها قوت روزانه شهروندان بلکه امنیت و ثبات آنان نیز هستیم. از این رو همه اعم از دولت که نسبت به شهروندان خود مسئول است و جمعیت ها و مؤسسات مردمی باید برای درمان این وضعیت بسیج شوند و برای کاستن از دامنه فاجعه ای که برای آن حد و مرزی نمی شناسیم، اقداماتشان را هماهنگ کنند.

در رابطه با تصمیم دولت مبنی بر دادن سبد حمایتی به شهروندان، امیدواریم که بهای این سبد با دلار رسمی محاسبه شود نه قیمت مضاعف که باعث تثبیت بحران معیشتی فعلی می گردد و باید دایره آن گسترش یابد و مواد غذایی را شامل شود که فعلاً در سبد غذایی وجود ندارند.

جستجوی جایگزیدر زمینه اقتصادی، دولت به مذاکرات پیرامون برنامه اقتصادی خود که متکی بر صندوق بین‌المللی پول برای تأمین منابع مالی مورد نیاز لبنان است، ادامه می دهد. در عین حال که موافق هر اقدامی برای برون رفت لبنان از دالان تاریکی که از آن رنج می برد هستیم، مانند بسیاری نگرانیم که چه به خاطر ذهنیت سیاسی که انجام اصلاحات واقعی را با مانع مواجه می کند و چه چنددستگی های سیاسی و طایفه ای یا شروط غیرقابل تحمل صندوق بین المللی پول، این مذاکرات به نتایج مورد انتظار منجر نشود.

از این رو بار دیگر از دولت می خواهیم برای بهبود وضعیت خود در مذاکرات یا در نظر گرفتن شکست آن، برای تأمین منابع مالی لازم برای رشد اقتصادی، غیر از صندوق بین‌المللی پول، منابع دیگری را نیز در نظر بگیرد.

در این زمینه بار دیگر از جریان های سیاسی که در دولت نماینده دارند، در اقدام به اصلاحات درنگ نکنند و بدانند این زمان، به آن اندازه که زمان نجات کشور و برون رفت آن از تونلی که در همه زمینه ها وارد آنها شده است، زمان منفعت طلبی یا تحکیم نفوذ نیست.

 

تصمیمات پارلمان

در رابطه با تصمیمات اخیر پارلمان باید عرض کنیم که این تصمیمات و همچنین تصویب قانون شفافیت بانکی کارکنان امور عمومی، تصویب راه کارهای انتصابات کارمندان درجه اول، تصویب اختصاص ۱۲۰۰ میلیارد لیره برای گروه های شدیداً فقیر و حمایت از طرح های تولید، اگر اجرا شوند، باعث کاستن بحران اجتماعی موجود و درمان فساد خواهد شد.

و امیدواریم که قانون عفو درباره کسانی شایسته آن هستند، آنهایی که به امنیت کشور آسیب نزده اند، بر اساس عدالت و منافع ملی اجرایی شود و به خاطر حساسیت های طایفه ای و رقابت های سیاسی کنار گذاشته نشود.

 

مشکلات لاسا

در خاتمه باید به برخی حوادث که در منطقه لاسا به خاطر اختلافات درباره مالکیت اراضی روی داده است، بپردازیم. درخواست ما این است که این قضیه به دور از سوء استفاده های سیاسی و تنش های طایفه‌ای، در کمال آرامش حل و فصل شود. رسیدگی به این قضیه باید زیر سقف زیست مشترکی که منطقه برای مدتهای طولانی حافظ آن بوده است و شایسته است که ادامه پیدا کند، صورت بگیرد. از همه رهبران آگاه می خواهیم هر نوع فتیله‌ای را که ممکن است به زیست مشترک و رابطه مثبت میان شهروندان آسیب می زنند، از ریشه در بیاورند.