شنبه، 25 بهمن، اول رجب ۱۴۴۲ است

رؤیت در عصر پنج شنبه (شب جمعه) در تمام مناطق جهان، به استثناء قسمت‌هایی که از آن که بخشی از شب را با آن‌ها اشتراک نداریم، غیرممکن است. از این رو جمعه 24 بهمن 1399 آخرین و سی مین روز ماه جمادی الثانی خواهد بود و در نتیجه روز شنبه 25 بهمن 1399 اولین روز ماه رجب خواهد بود.

شنبه اول رجب ۱۴۴۲ است

بیانیه دفتر شرعی مؤسسه علامه سید محمد حسین فضل الله(ره) درباره آغاز ماه رجب ۱۴۴۲

 

بسم الله الرحمن الرحیم

هلال ماه رجب ۱۴۴۲ (اقتران مرکزی) روز پنج شنبه 23 بهمن ۱۳۹۹ ش ساعت 19:06 عصر به وقت بین المللی یعنی ساعت 21:06 عصر به وقت زمستانی شهر بیروت متولد می‌شود.

همان‌طور که در تصویر بالا دیده می‌شود، رؤیت در عصر پنج شنبه (شب جمعه) در تمام مناطق جهان، به استثناء قسمت‌هایی که از آن که بخشی از شب را با آن‌ها اشتراک نداریم، غیرممکن است. از این رو جمعه 24 بهمن 1399 آخرین و سی مین روز ماه جمادی الثانی خواهد بود و در نتیجه روز شنبه 25 بهمن 1399 اولین روز ماه رجب خواهد بود.

اما رؤیت در عصر روز جمعه (شب شنبه)، همان طور که در تصویر پایین به خوبی دیده می‌شود، رؤیت هلال در مناطق سبز رنگ با چشم غیرمسلح و به آسانی در بیشتر مناطق آمریکای شمالی و جنوبی و بخش جنوب غربی قاره آفریقا و در مناطق صورتی رنگ که شامل بخش‌های بسیاری از آفریقا می‌شود به شرط این که هوا صاف باشد و در مناطق سورمه‌ای رنگ مانند استرالیا و قاره اروپا و مناطق دیگر با چشم مسلح ممکن است.

از این رو و علاوه بر این که سی روز ماه جمادی الثانی به اتمام رسیده است، رؤیت در عصر جمعه (شب شنبه) امکان‌پذیر است؛ بنابراین شنبه 25 بهمن 1399، اول رجب 1442 هـ است و این طبق مبنای فقهی علامه مرجع سید محمد حسین فضل الله(ره) است که معتقد است اگر رؤیت هلال در هر منطقه‌ای از جهان ممکن شود، به شرط این که بخشی از شب را با آن اشتراک داشته باشیم، ماه آغاز شده است و تفاوتی میان دیدن با چشم غیرمسلح و مسلح هم نیست.

از خداوند سبحانه و تعالی می‌خواهیم ماه رجب را برای ما مبارک گرداند و در کمال صحت و عافیت ما را به ماه رمضان برساند و در این ماه توفیق عبادت و عمل صالح را به ما عنایت فرماید و خواسته‌هایمان را درباره خودمان و امت اسلامی با نصرت، عزت، دفع دسیسه دشمنان و رفع بلا برآورده فرماید. به درستی که او شنوای دانا و مهربان‌ترین مهربانان است.

دفتر شرعی مؤسسه علامه سید محمد حسین فضل الله(ره)

بیروت؛ 28 جمادی الثانی ۱۴۴۲ برابر با 10/02/2021 م