سه‌شنبه، 24 فروردین‌ماه، اول رمضان المبارک ۱۴۴۲ است

هلال ماه رمضان ۱۴۴۲ (اقتران مرکزی) روز دوشنبه 23 فروردین 1400 ش ساعت 02:31 عصر به وقت بین المللی یعنی ساعت 05:31 عصر به وقت تابستانی شهر بیروت متولد می‌شود.

سه‌شنبه اول رمضان المبارک ۱۴۴۲ است

بیانیه دفتر شرعی مؤسسه علامه سید محمدحسین فضل‌الله (ره) درباره آغاز ماه رمضان المبارک ۱۴۴۲

 

بسم الله الرحمن الرحیم

هلال ماه رمضان ۱۴۴۲ (اقتران مرکزی) روز دوشنبه 23 فروردین 1400 ش ساعت 02:31 عصر به وقت بین المللی یعنی ساعت 05:31 عصر به وقت تابستانی شهر بیروت متولد می‌شود.

همان‌طور که در تصویر یک دیده می‌شود، رؤیت در عصر دوشنبه (شب سه‌شنبه) در مناطقی که بخشی از شب را با آن‌ها اشتراک نداریم، به آسانی و با چشم غیرمسلح و به شرطی که هوا صاف باشد، در مناطقی که بخشی از شب را با آن‌ها اشتراک داریم، مانند بخش‌هایی از آمریکای شمالی و جنوبی، ممکن است و همین‌طور با چشم مسلح در برخی از بخش‌های آمریکای جنوبی و بخشی از آمریکای شمالی و بخش جنوب غربی آفریقا ممکن است. از این رو سه‌شنبه 24 فروردین 1400 در مناطقی که بخشی از شب را با مناطق رؤیت اشتراک دارند، اول ماه رمضان است و فرقی میان بخش شرقی و غربی نیست و این طبق مبنای فقهی علامه مرجع سید محمدحسین فضل‌الله(ره) است که معتقد است اگر رؤیت هلال در هر منطقه‌ای از جهان ممکن شود، به شرط این که بخشی از شب را با آن اشتراک داشته باشیم، ماه آغاز شده است و تفاوتی میان دیدن با چشم غیرمسلح و مسلح هم نیست و این علاوه بر این است که 30 روز ماه شعبان نیز به اتمام رسیده است.

از خداوند سبحانه و تعالی می‌خواهیم این ماه را ماه خیر، برکت و رحمت قرار دهد و به ما توفیق روزه‌داری، عبادت و طاعت در روزها و شب‌های آن عنایت فرماید، اعمال ما را قبول کند، با مغفرت و رحمت آن را برای ما به پایان به برساند، به امت ما رحمت کند، این بلا را از آن برطرف فرماید و با عزت و پیروزی بر دشمنان آن را مورد تأیید قرار دهد. به درستی که او شنوای پاسخگوست.

دفتر شرعی مؤسسه علامه سید محمدحسین فضل‌الله (ره)

بیروت؛ 20 شعبان ۱۴۴۲ برابر با 02/04/2021 م