پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰، عید سعید فطر ۱۴۴۲ است

دفتر شرعی مؤسسه علامه مرجع سید محمدحسین فضل الله(ره) بنا به مبنای فقهی معظم له، پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ را روز عید سعید فطر ۱۴۴۲ اعلام کرد

بسم الله الرحمن الرحیم

دفتر شرعی موسسه علامه مرجع سید محمد حسین فضل الله(ره)

پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ را عید سعید فطر ۱۴۴۲ اعلام کرد

 

دفتر شرعی مؤسسه علامه مرجع سید محمد حسین فضل الله (ره) درباره تعیین ابتدای ماه شوال 1442 بیانیه‌ای صادر کرد. در بیانیه این دفتر چنین آمده است:

هلال ماه شوال (اقتران مرکزی) در روز سه‌شنبه 21 اردیبهشت 1400 ساعت 19:00 به وقت جهانی یعنی 22:00 به وقت تابستانی بیروت متولد می‌شود.

همان‌طور که در تصویر 1 دیده می‌شود، رؤیت هلال در عصر سه‌شنبه (شب چهارشنبه) در تمام مناطق جهان محال است. از این رو چهارشنبه آخرین و سی امین روز ماه مبارک رمضان است و ماه رمضان امسال کامل است.

اما وضعیت رؤیت در عصر چهارشنبه (شب پنجشنبه)؛ همان‌طور که در تصویر زیر دیده می‌شود، رؤیت آن با چشم غیرمسلح و به آسانی در وسط و جنوب آمریکای شمالی و بخش‌هایی از آمریکای جنوبی و به شرط این هوا صاف باشد و رصد کننده خبره باشد، در اغلب مناطق آمریکای جنوبی و قاره آفریقا ممکن است و مانند برخی از مناطق آمریکای جنوبی و برخی از مناطق آفریقا، اروپا و آسیا با چشم مسلح امکان‌پذیر است.

 از این رو طبق مبنای فقهی علامه مرجع سید محمد حسین فضل الله(ره) که معتقد است اگر رؤیت هلال در هر منطقه‌ای از جهان، به شرط این که بخشی از شب را با آن اشتراک داشته باشیم، ممکن شود، ماه جدید آغاز شده است و در این باره تفاوتی میان رؤیت با چشم غیرمسلح و چشم مسلح وجود ندارد، روز پنجشنبه 23 اردیبهشت 1400 اول شوال 1442 و عید سعید فطر است. البته علاوه بر این است که سی روز از ماه رمضان سپری شده است.

خدایا! این روز را روز پر خیر و برکت برای همه مسلمانان، روز قبولی طاعات و بخشش گناهان و آکنده از توفیق وحدت، عزت و پیروزی قرار ده. إنّك سميع الدّعاء قريب مجيب وأنت أرحم الراحمين.

موسسه علامه مرجع سید محمد حسین فضل الله(ره)

۲۲ رمضان ۱۴۴۲ برابر ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰