خطبه عید فطر 1442

در حدیث آمده است که کامل شدن روزه به دادن زکات فطره است؛ بنابراین بدون دادن آن، روزه کامل نمی‌شود؛ این اشاره به این واقعیت دارد که انسان به هدف این عبادت نمی‌رسد مگر این‌که دل فقرا، مستمندان و نیازمندان را شاد کند.

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه‌های نماز عید فطر علامه سید علی فضل الله

1 شوال 1442 برابر با 23 اردیبهشت 1400 و 13/05/2021 م

 

ای بندگان خدا! در این روز خودم و شما را به تقوای الهی سفارش می‌کنم. در حدیث آمده است که کامل شدن روزه به دادن زکات فطره است؛ بنابراین بدون دادن آن، روزه کامل نمی‌شود؛ این اشاره به این واقعیت دارد که انسان به هدف این عبادت نمی‌رسد مگر این‌که دل فقرا، مستمندان و نیازمندان را شاد کند.

از این رو باید تأکید کنیم که قبولی روزه‌داری ما در ماه رمضان به دادن زکات فطره و رساندن آن به دست مستحقان بستگی دارد. با این کار هم دل نیازمندان را شاد می‌کنیم و هم خدای خود را راضی می‌کنیم وهم می‌توانیم از توانایی بیشتری برای مقابله با چالش‌ها برخوردار شویم.

از آن چه در فلسطین می‌گذرد، آغاز می‌کنیم که مردم فلسطین تک و تنها، با بالندگی و قهرمانی تمام در برابر طرح صهیونیستی برای یهودی‌سازی کامل قدس، تغییر دادن آثار و نشانه‌های آن، هتک مقدسات آن و نابودی هویت اسلامی و مسیحی آن ایستاده‌اند. از این رو من بر این عقیده هستم که صهیونیست‌ها با استفاده از درد و رنج مردم فلسطین، روند عادی‌سازی روابط با رژیم‌های عربی و اسلامی، مشغول بودن ملل اسلامی و عربی با انواع مشکلات و تنش‌هایی که میان آن‌ها جریان دارند، می‌توانند به هدف خود برسند.

اما آن چه دشمن صهیونیستی را شگفت زده کرد بیداری ملل اسلامی و عربی بود که به هیچ وجه نمی‌توانند تجاوز به قدس و هتک حرمت مسجد الاقصی را بپذیرند. از سوی دیگر دشمن انتظار نداشت که غزه بعد از آن همه محاصره و تحریم چند ساله، بعد از این‌که دشمن دست برداشتن از سیاست آواره کردن باقیمانده اهالی قدس و هتک حرمت مسجد الاقصی را رد کرد، علی رغم این‌که از پیامدهای این کار و ویرانی مناطق و خسارت‌های ناشی از آن به خوبی آگاه بود، ایستادگی خود را در کنار قدس اعلام کند و با تمام توان نظامی خود در برابر دشمن ایستاد.

غزه با مقاومت و ایستادگی مردم خود، بعد از این‌کهموشک‌هایش به جاهایی رسید که پیش از این نرسیده بود، توانست عمق رژیم دشمن را به لرزه درآورد. با این موشک‌ها دشمن احساس کرد در برابر تنگنای بزرگی قرار دارد که موجودیت آن را در معرض تهدید قرار داده است. این ایستادگی وحدت مردم فلسطین را ثابت کرد و معادله‌ای را تثبیت کرد که بر اساس آن بعد از این اجازه تنها ماندن قدس یا هتک حرمت مسجد الاقصی یا هر روستا و شهر فلسطینی را نمی‌دهد و غزه همواره در میدان مبارزه همراهشان خواهد بود.

ایستادگی غزه، اهالی قدس و نگاهبانان مسجد الاقصی قضیه فلسطین را دوباره به صحنه آورد و توانست اندک جان تازه ای به امت تشنه پیروزی و قرار گرفتن در مسیر نسیم‌های عزت، آن هم بعد از شکست‌ها و فتنه‌های بسیار ببخشد.

در برابر این حوادث ما ایستادگی، صبر و ثبات مردم فلسطین را به رغم تمام جنایت‌هایی که در ازای سنگ و انسان آن صورت گرفت، می‌ستاییم و خواستار گسترده‌ترینهمبستگی‌ها با مردم فلسطین هستیم؛ زیرا پیامدهای ناشی از ایستادگی این مردم تنها مربوط به خودشان نیست بلکه برای کل جهان اسلام و دنیای عرب و همه ملل مستضعف است.

در همین حال دنیای اسلام و جهان عرب از تنش‌ها و جنگ‌هایی که به سوء استفاده کنندگان اجازه می‌دهد تا امنیت، ثبات و آزادی‌شان را به هم بریزد، رنج می‌برد. این مصائب در یمن، سوریه، لیبی، افغانستان و عراق ادامه دارد.

از این رو در روز عید، بار دیگر درخواست می‌کنیم که خونریزی‌هاو هدر رفت منابع و توانایی‌هایدولت‌ها متوقف شود و همگی به زبان گفتگو بازگردند تا راه بر همه کسانی که امنیت، صلح و وحدت داخلی این کشورها را هدف گرفته‌اند، بسته شود. در این زمینه از تمام کوشش‌هایی که برای تقریب دیدگاه‌ها میان دولت‌های عربی و اسلامی صورت می‌گیرد و تلاش‌هایی که برای غلبه دادن زبان گفتگو بر زبان فتنه و دشمنی صورت می‌گیرد تقدیر و تشکر می‌کنیم؛ زیرا زمان فرارسیده است که کشورهای ما از این خشونت‌های خونین جنون‌آمیز که مردم را متفرق کرده و وحدتشان را در زمینه‌های گوناگون از بین برده است، رها شوند.

به لبنان می‌رسیم که به خاطر بالا رفتن بهای دلار در بازار سیاه، به هم ریختگی بازار، طمع‌ورزی تجار، تداوم قاچاق و فقدان حضور دولت، مردم آن زیر چرخ فاجعه اقتصادی و اجتماعی که به سطح غیرقابل تحملی رسیده است، قرار دارند. این وضعیت پیام‌آور روزهای سیاه و برداشته شدن سوبسیدهاست که ممکن است باعث بروز ناامنی‌های اجتماعی و امنیتی شود.

در این زمینه درخواست می‌کنیم پیش از این‌که فاجعه فراگیر شود، سریعاً وضعیت فوق العاده اقتصادی و اجتماعی اعلام شود. در عین حال از تمام اقدامات خیرخواهانه برای کاستن از فشار اقتصادی و معیشتی تقدیر و تشکر می‌کنیم و به مسئولانی که به فروپاشی کشور پشت کرده‌اند، نسبت به پیامدهای این وضعیت برایشان هشدار می‌دهیم؛ زیرا اگر بی‌توجهی، پشت کردن به مشکلات و درگیری‌ها و اتهام زنی‌های متقابل سیاسی برای پوشاندن علل شکست خوردن روند تشکیل دولت ادامه یابد، وضعیت به صورت کامل دگرگون شود و زمام امور از دست برود و پیش از این‌که ناامنی وارد خانه‌های مردم شود و کشور دچار فروپاشی فراگیر شود، ناامنی وارد خانه‌های مسئولان شود: «وَاتَّقُوا فِتْنَةً لا تُصِيبَنَّ الَّذِينَ ظَلَمُوا مِنْكُمْ خَاصَّةً».

این روز مبارک را به هم‌وطنان خود تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم و از خداوند متعال می‌خواهیم که همه کشورهای عربی و اسلامی و این کشور را از نعمت آسایش برخوردار فرماید و آن را از درد و رنج و بیماری کرونا که مردم، امنیت و آسایش را درگیر کرده است، نجات عنایت فرماید. به درستی که او شنوای دعاست.