خطبه جمعه، 12 فروردین ماه 1401

مطالب مهم خطبه اول: آماده شدن برای ماه مبارک / تنظیم یک برنامه عبادی / بهره‌برداری خوب.

مطالب مهم خطبه دوم: افزایش جنون‌آمیز قیمت‌ها / جنایات سیار! / فلسطین در راه مبارزه / شنبه اول ماه مبارک رمضان است.

 

بسم الله الرحمن الرحیم

29 شعبان 1443 هـ برابر با 12 فروردین 1401 و 01/04/2022 م

آماد شدن برای ماه خیر، برکت و عبادت

 

مطالب مهم خطبه اول: آماده شدن برای ماه مبارک / تنظیم یک برنامه عبادی / بهره‌برداری خوب.

مطالب مهم خطبه دوم: افزایش جنون‌آمیز قیمت‌ها / جنایات سیار! / فلسطین در راه مبارزه / شنبه اول ماه مبارک رمضان است.

 

خطبه دینی:

خداوند سبحانه و تعالى می‌فرماید: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ * أَيَّاماً مَعْدُودَاتٍ» [البقرة: 183 - 184]، «فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ» [البقرة: 185] صدق الله العظيم.

چند ساعتی دیگر، ماه رمضان با برکات، خیرات و مواهب خاص خود برای ما آغاز می‌شود. ماهی که رسول خدا(ص) در اشاره به میزان عظمت و مقامش نزد خداوند متعال فرموده است: «أَيُّهَا النَّاسُ! إِنَّهُ قَد أَقبَلَ إِلَيكُم شَهرُ اللهِ بِالبَرَكَةِ وَالرَّحمَةِ وَالمَغفِرَةِ. شَهرٌ هُوَ عِندَ اللهِ أَفضَلُ الشُّهُورِ، وَأَيَّامُهُ أَفضَلُ الأَيَّامِ، وَلَيَالِيهِ أَفضَلُ اللَّيَالِي، وَسَاعَاتُهُ أَفضَلُ السَّاعَاتِ. هُوَ شَهرٌ دُعِيتُم فِيهِ إِلَى ضِيَافَةِ اللهِ، وَجُعِلتُم فِيهِ مِن أَهلِ كَرَامَةِ الله. أَنفَاسُكُم فِيهِ تَسبِيحٌ، وَنَومُكُم فِيهِ عِبَادَةٌ، وَعَمَلُكُم فِيهِ مَقبُولٌ، وَدُعَاؤُكُم فِيهِ مُستَجَابٌ؛ اى مردم! همانا ماه خدا، همراه با برکت و رحمت و آمرزش، به شما روى آورده است؛ ماهى که نزد خدا برترینِ ماه‌هاست و روزهایش برترینِ روزها، شب‌هایش برترینِ شب‌ها و ساعاتش برترینِ ساعات است. ماهى است که در آن به میهمانى خدا دعوت شده‌اید و از شایستگانِ کرامت الهى قرار داده شده‌اید. نفس‌هایتان در آن، تسبیح است، خوابتان در آن، عبادت، عملتان در آن، پذیرفته و دعایتان در آن، مورد اجابت است.» و سپس فرمود: «تُفْتَحُ فِيهِ أَبْوَابُ السَّمَاءِ وَتُغْلَقُ فِيهِ أَبْوَابُ الْجَحِيمِ وَتُغَلُّ فِيهِ مَرَدَةُ الشَّيَاطِينِ لِلَّهِ فِيهِ لَيْلَةٌ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ مَنْ حُرِمَ خَيْرَهَا فَقَدْ حُرِمَ؛ در آن درهای آسمان باز و درهای دوزخ بسته شده و سرکشان شیاطین در این ماه در بند می‌شوند. خداوند در آن شبی دارد که از هزار ماه بهتر است. کسی که از خیر و نیکی آن محروم شود در حقیقت محروم (واقعی) است.»

و در خطبه دیگری فرموده است: «أَيُّهَا اَلنَّاسُ إِنَّهُ قَدْ أَظَلَّكُمْ شَهْرٌ عَظِيمٌ شَهْرٌ مُبَارَكٌ... هُوَ شَهْرٌ أَوَّلُهُ رَحْمَةٌ وَ أَوْسَطُهُ مَغْفِرَةٌ وَ آخِرُهُ عِتْقٌ مِنَ اَلنَّارِ؛ اى مردم! ماهى بزرگ بر شما سایه افكنده است، ماهى مبارک... رمضان ماهى است كه ابتدايش رحمت است و ميانه‌‏اش مغفرت و پايانش اجابت و آزادى از آتش جهنم.»

در حدیثی از آن حضرت آمده است: «لَو يَعلَمُ العَبدُ ما في رَمَضانَ لَوَدَّ أن يكونَ رَمَضانُ السَّنَةَ؛ اگر بنده ارزش ماه رمضان را بداند، آرزو می‌کند كه سراسر سال، رمضان باشد.»

 

آماده شدن برای ماه مبارک

آگاهی از همه این‌ها باعث می‌شود که با حالت شکرگزاری خدای عزوجل وارد این ماه شویم که این فرصت را به ما عنایت فرمود و نعمت‌ها و برکاتی را که در آن به ودیعت نهاد؛ ورود انسان‌های شادمانی که مشتاق فرارسیدن ماه رمضان هستند و آماده‌اند تا تمام مسئولیت‌هایی را که برای خروج با زاد و توشه از این ماه لازم است، انجام دهند.

عزيزان! مسئولیت اين ماه چنان كه ممكن است بعضي تصور کنند به پرهيز از خوردن و آشاميدن و بقيه مبطلاتی که در رساله‌های عمليه آمده است، محدود نمی‌شود. اینان ممکن است گمان كنند كه با اين كار به وظیفه خود در قبال این ماه عمل کرده‌اند و برای دریافت وعده‌هایی که به روزه‌داران در این ماه داده شده است، شایستگی پیدا کرده‌اند؛ در حالی که خداوند متعال به این مقدار از بندگان خود بسنده نخواهد کرد.

این همان چیزی است که تعدادی از روایات شریفه آن را بیان کرده‌اند؛ زیرا از رسول خدا(ص) روایت شده است: «يقولُ اللّهُ عَزَّ و جلَّ مَن لَم تَصُمْ جَوارِحُهُ عن مَحارِمِي فلا حاجَةَ لي في أن يَدَعَ طَعامَهُ و شَرابَهُ مِن أجلِي؛ خداوند عزّ و جلّ می‌فرماید: كسى كه جوارح و اندام‌های خود را از حرام‌های من نگاه ندارد، من نيازى ندارم كه به خاطر من از خوردن و آشاميدن خوددارى ورزد.»

از حضرت زهرا(س) روایت شده است: «ما يَصْنَعُ الصّائِمُ بِصِيامِهِ اِذا لَمْ يَصُنْ لِسانَهُ وَ سَمْعَهُ وَ بَصَرَهُ وَ جَوارِحَهُ؛ روزه‌دار اگر زبان و گوش و چشم و اندامش را حفظ نكند، روزه او به چه كارش آيد؟»

و در حدیثی از امام صادق(ع) آمده است: «إِذَا صُمْتَ فَلْيَصُمْ سَمْعُكَ وَ بَصَرُكَ وَ شَعْرُكَ وَ جِلْدُكَ؛ هرگاه روزه گرفتی، گوش و چشم و زبان و گوشت و خون و مو و پوستت هم روزه باشند.» سپس فرمود: «لَا يَكُونُ يَوْمُ صَوْمِكَ كَيَوْمِ فِطْرِكَ؛ و روز روزه‌داري‌ات، مثل روز خوردنت نباشد.»

از این رو می‌بینیم زمانی که رسول خدا(ص) در ماه رمضان شنید زنی در حال روزه به کنیز خود دشنام می‌دهد، او را برای غذا خوردن فراخواند و به او فرمود: بخور. زن عرض کرد: ای رسول خدا! چگونه مرا به غذا خوردن دعوت می‌کنید در حالی که روزه هستم؟! پیامبر خدا به او فرمود: «كيفَ تَكُونينَ صائمةً و قد سَبَبتِ جارِيَتَكِ؟! إنَّ الصَّومَ ليسَ مِن الطَّعامِ و الشَّرابِ و إنّما جَعَلَ اللّه ُ ذلكَ حِجابا عن سِواهُما مِنَ الفَواحِشِ مِنَ الفِعلِ و القَولِ؛ چگونه روزه‌داری هستى كه كنيزت را دشنام می‌دهی؟ روزه، فقط خوددارى از خوردن و آشاميدن نيست، بلكه خداوند علاوه بر اين دو، آن را مانع كارها و سخنان زشت كه روزه را بی‌اثر می‌کند، قرار داده است.» و از کسانی نباشیم که درباره‌شان گفته‌اند: «ما أقَلَّ الصُّوّامَ و أكثَرَ الجُوّاعَ؛ وه كه چه اندک‌اند روزه‌داران و چه بسيارند گرسنگى كشندگان.»

رسول خدا(ص) در خطبه آخرین جمعه ماه شعبان توضیح می‌دهد که روزه‌دار چه کارهایی را باید انجام بدهد تا روزه‌اش کامل شود و وظیفه‌اش را انجام دهد. فرمود: «فَاسْأَلُوا اللَّهَ رَبَّكُمْ بِنِيَّاتٍ صَادِقَةٍ وَ قُلُوبٍ طَاهِرَةٍ أَنْ يُوَفِّقَكُمْ لِصِيَامِهِ وَ تِلَاوَةِ كِتَابِهِ فَإِنَّ الشَّقِيَّ مَنْ حُرِمَ غُفْرَانَ اللَّهِ فِی هَذَا الشَّهْرِ الْعَظِيمِ وَ اذْكُرُوا بِجُوعِكُمْ وَ عَطَشِكُمْ فِيهِ جُوعَ يَوْمِ الْقِيَامَةِ وَ عَطَشَهُ وَ تَصَدَّقُوا عَلَى فُقَرَائِكُمْ وَ مَسَاكِينِكُمْ وَ وَقِّرُوا كِبَارَكُمْ وَ ارْحَمُوا صِغَارَكُمْ وَ صِلُوا أَرْحَامَكُمْ وَ احْفَظُوا أَلْسِنَتَكُمْ وَ غُضُّوا عَمَّا لَا يَحِلُّ الِاسْتِمَاعُ إِلَيْهِ أَسْمَاعَكُمْ وَ تَحَنَّنُوا عَلَى أَيْتَامِ النَّاسِ كَمَا يُتَحَنَّنُ عَلَى أَيْتَامِكُمْ وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ مِنْ ذُنُوبِكُمْ وَ ارْفَعُوا إِلَيْهِ أَيْدِيَكُمْ بِالدُّعَاءِ فِی أَوْقَاتِ صَلَوَاتِكُمْ فَإِنَّهَا أَفْضَلُ السَّاعَاتِ يَنْظُرُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فِيهَا بِالرَّحْمَةِ إِلَى عِبَادِهِ يُجِيبُهُمْ إِذَا نَاجَوْهُ وَ يُلَبِّيهِمْ‏ إِذَا نَادَوْهُ وَ يَسْتَجِيبُ لَهُمْ إِذَا دَعَوْهُ؛ پس با نیّت‌های صادق و قلب‌های پاک از خدا بخواهيد كه شما را به روزه گرفتن و تلاوت آيات قرآن موفّق نمايد؛ زيرا بدبخت كسى است كه در اين ماه عظيم از غفران خداوند محروم ماند، با گرسنگى و تشنگى اين ماه گرسنگى و تشنگى قيامت را به ياد آوريد، به فقراء و مساكين خود صدقه بدهيد، بزرگان خود را احترام كنيد، به اطفال خود مهربانى كنيد، با خويشان خود ارتباط برقرار كنيد، زبان‌هایتان و چشم‌هایتان را از آنچه نگاه كردنش حلال نيست حفظ كنيد و گوش‌هایتان را از آنچه شنيدنش جايز نيست ببنديد، به یتیم‌های مردم مهربانى كنيد تا بر یتیم‌های شما مهربانى كنند، از گناهانتان به درگاه خداوند توبه كنيد و در اوقات نماز دست به دعا برداريد؛ زيرا آن اوقات بهترين ساعات است و خداوند در آن مواقع با نظر رحمت به بندگان خود مى‏نگرد، هرگاه با او مناجات كنند، جوابشان را می‌دهد، هرگاه او را صدا كنند، پاسخشان را مى‏دهد و هرگاه از او درخواستى كنند، دعايشان را مستجاب مى‏گرداند.»

پس به نظر رسول خدا(ص) این ماه، ماه اصلاح اخلاق و تشدید نظارت بر آنچه به گوش و دیده می‌رسد و بر زبان جاری می‌شود، صدقه دادن به فقرا، شفقت بر یتیمان، نیکی کردن به مردم، خواندن قرآن و یادآوری وضعیت هراس انگیز در روز قیامت است. روزی که هر کس از خود دفاع می‌کند.

رسول خدا(ص) به پیامدهای انجام این وظایف می‌پردازد و در این خطبه می‌فرماید: «أَیُّهَا النَّاسُ مَنْ فَطَّرَ مِنْکُمْ صَائِماً مُؤْمِناً فِی هَذَا الشَّهْرِ کَانَ لَهُ بِذَلِکَ عِنْدَ اللَّهِ عِتْقُ نَسَمَةٍ وَ مَغْفِرَةٌ لِمَا مَضَی مِنْ ذُنُوبِهِ ... أَیُّهَا النَّاسُ مَنْ حَسَّنَ مِنْکُمْ فِی هَذَا الشَّهْرِ خُلُقَهُ کَانَ لَهُ جَوَازاً عَلَی الصِّرَاطِ یَوْمَ تَزِلُّ فِیهِ الْأَقْدَامُ وَ مَنْ خَفَّفَ فِی هَذَا الشَّهْرِ عَمَّا مَلَکَتْ یَمِینُهُ خَفَّفَ اللَّهُ عَلَیْهِ حِسَابَهُ وَ مَنْ کَفَّ فِیهِ شَرَّهُ کَفَّ اللَّهُ عَنْهُ غَضَبَهُ یَوْمَ یَلْقَاهُ وَ مَنْ أَکْرَمَ فِیهِ یَتِیماً أَکْرَمَهُ اللَّهُ یَوْمَ یَلْقَاهُ وَ مَنْ وَصَلَ فِیهِ رَحِمَهُ وَصَلَهُ اللَّهُ بِرَحْمَتِهِ یَوْمَ یَلْقَاهُ وَ مَنْ قَطَعَ فِیهِ رَحِمَهُ قَطَعَ اللَّهُ عَنْهُ رَحْمَتَهُ یَوْمَ یَلْقَاهُ وَ مَنْ تَطَوَّعَ فِیهِ بِصَلَاةٍ کَتَبَ اللَّهُ لَهُ بَرَاءَةً مِنَ النَّارِ وَ مَنْ أَدَّی فِیهِ فَرْضاً کَانَ لَهُ ثَوَابُ مَنْ أَدَّی سَبْعِینَ فَرِیضَةً فِیمَا سِوَاهُ مِنَ الشُّهُورِ وَ مَنْ أَکْثَرَ فِیهِ مِنَ الصَّلَاةِ عَلَیَّ ثَقَّلَ اللَّهُ مِیزَانَهُ یَوْمَ تَخِفُّ الْمَوَازِینُ وَ مَنْ تَلَا فِیهِ آیَةً مِنَ الْقُرْآنِ کَانَ لَهُ مِثْلُ أَجْرِ مَنْ خَتَمَ الْقُرْآنَ فِی غَیْرِهِ مِنَ الشُّهُورِ؛ ای مردم! هرکه از شما روزه‌دار مؤمنی را در این ماه افطار دهد، نزد خدا پاداش بنده آزاد کردن و آمرزش گناهان گذشته‌اش را خواهد داشت... ای مردم! هرکس اخلاق خود را در این ماه نیکو کند، از صراط، آسان بگذرد، آن روز که قدم‌ها، بر آن بلغزد. هرکس در این ماه کارهای غلامان و مستخدمان خود را سبک گرداند، خدا در قیامت حساب او را آسان کند. هرکس در این ماه از آزار رساندن به مردم خودداری کند، حق تعالی، روز قیامت، خشم خود را از او بازدارد، هرکس در این ماه یتیم بی‌پدری را گرامی دارد، خدا او را در قیامت عزیز گرداند و هر کس در این ماه صله‌رحم کند و با خویشان بپیوندد، خدا او را در قیامت به رحمت خود واصل گرداند و هر کس در این ماه رابطه‌اش را با خویشان خود قطع کند، خداوند در قیامت رحمت خود را از او دریغ نماید و هرکس در این ماه نماز مستحبی بپا دارد، خداوند او را از آتش جهنم برهاند و کسی که نماز واجبی بجا آورد، خداوند ثواب هفتاد نماز واجب در ماه‌های دیگر را به او عطا کند و هر کس در این ماه بسیار بر من صلوات فرستد، خداوند کفه سبک اعمال او را سنگین گرداند و هر کس که در این ماه یک آیه از قرآن تلاوت کند، ثواب کسی را دارد که در ماه‌های دیگر قرآن را ختم کرده باشد.»

 

تنظیم یک برنامه عبادی

از این رو دوستان عزیز! لازم است قبل از ورود به این ماه، برنامه ویژه‌ای برای خود و خانواده‌مان تدارک ببینیم که در آن تمام مضامین معنوی، اعتقادی، فرهنگی و علمی که برای این ماه وارد شده‌اند، اعم از دعا، خواندن قرآن، نمازهای مستحبی (هر کس به اندازه توانایی خود) رسیدگی به بستگان، همسایگان و اطرافیان وجود داشته باشد و اینکه برنامه‌ای برای کمک به فقرا، نیازمندان و یتیمان و هر کسی که به مراقبت و رسیدگی ما نیاز دارند و این روزها بسیارند، داشته باشیم.

بنابراین با این کار به کسی اجازه نمی‌دهیم که ما را به برنامه‌هایی که تحت تفریح و سرگرمی روزه‌داران برای ما تدارک دیده شده است، ببرد. به گونه‌ای که از یک سریال تلویزیونی به سریالی دیگر یا از یک برنامه سرگرمی به برنامه دیگر منتقل شویم. این‌ها نباید از مواردی باشد که مصونیت معنوی و اعتقادی ما را تضعیف می‌کنند یا ما را به محذوریت‌های حرام می‌اندازند.

البته این بدان معنا نیست که ما مخالف استراحت روزه‌دار هستیم؛ بلکه منظور ما همان چیزی است که در حدیث آمده است: «إِنَّ لِلْمُؤْمِنِ ثَلاَثَ سَاعَاتٍ فَسَاعَةٌ يُنَاجِي فِيهَا رَبَّهُ وَ سَاعَةٌ يُحَاسِبُ فِيهَا نَفْسَهُ وَ سَاعَةٌ يُخَلِّي بَيْنَ نَفْسِهِ وَ بَيْنَ لَذَّاتِهَا فِيمَا يَحِلُّ وَ يَجْمُلُ وَ لَيْسَ لِلْعَاقِلِ أَنْ يَكُونَ شَاخِصاً إِلاَّ فِي ثَلاَثٍ مَرَمَّةٍ لِمَعَاشِهِ وَ خُطْوَةٍ لِمَعَادِهِ أَوْ لَذَّةٍ فِي غَيْرِ مُحَرَّمٍ؛ مؤمن را سه ساعت است: ساعتي كه در آن با پروردگارش راز و نياز نمايد، ساعتي كه به محاسبه نفس خود پردازد و ساعتي كه به خوشی‌ها و لذات حلال و زيباي زندگي دمساز شود. خردمند در پي سه كار باشد: بهسازي زندگي، يا گام برداشتن براي آخرت، يا کام‌جویی از لذت‌های مشروع.» ولی حرف ما این است که این‌ها نباید با روح روزه‌داری و اهداف و مفاهیم آن یا مصالح خود انسان منافات نداشته باشد.

 

بهره‌برداری خوب

عزیزان! روزها، ساعات، دقیقه‌ها و ثانیه‌های این ماه بسیار گران‌بها هستند. از این رو نباید بگذاریم که به هدر بروند. نباید شب‌ها، روزها و سحرهای این ماه را بیهوده از دست بدهیم؛ بلکه باید آن را از عبادت، تضرع و نیکی به خویشاوندان، فقرا و اطرافیانمان و بردباری، محبت و صمیمیتی که از دل‌ها جاری می‌شود و بر صفحات چهره نمایان می‌شود، پر کنیم. پس خوشا به حال روزه‌داران، شب زنده داران، تلاوت کنندگان کتاب خدا و نیکوکاران به زبان، دل و هر چه از دستشان برمی‌آید!

پس باید دست تضرع به سوی خدای سبحان بلند کنیم تا به ما کمک کند که مسئولیت خود را انجام دهیم؛ همان طور که پیامبر خدا(ص) هنگام حلول ماه رمضان این چنین دعا می‌کرد: «اللّٰهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَيْنا بِالْأَمْنِ وَالْإِيمانِ وَالسَّلامَةِ وَالْإِسْلامِ وَالْعافِيَةِ الْمُجَلَّلَةِ وَدِفاعِ الْأَسْقامِ وَالْعَوْنِ عَلَى الصَّلاةِ وَالصِّيامِ وَالْقِيامِ وَتِلاوَةِ الْقُرْآنِ؛ خدایا، این ماه را بر ما نو کن به ایمنی و ایمان و سلامت و اسلام و تندرستی پوشاننده و همه جانبه و دفاع در برابر بیماری‌ها و یاری بر نماز و روزه و شب زنده‌داری و تلاوت قرآن.» و امام زن العابدین(ع) می‌فرمود: «اللَّهُمَّ اشْحَنْهُ بِعِبَادَتِنَا إِیاک، وَ زَینْ أَوْقَاتَهُ بِطَاعَتِنَا لَک، وَ أَعِنَّا فِی نَهَارِهِ عَلَى صِیامِهِ، وَ فِی لَیلِهِ عَلَى الصَّلَاةِ وَ التَّضَرُّعِ إِلَیک، وَ الْخُشُوعِ لَک وَ الذِّلَّةِ بَینَ یدَیک، حَتَّى لَا یشْهَدَ نَهَارُهُ عَلَینَا بِغَفْلَةٍ، وَ لَا لَیلُهُ بِتَفْرِیطٍ؛ بار الها! این ماه را‌ به‌ نیایش ما‌ آکنده فرماى ‌و‌ اوقات ‌آن را‌ با‌ نیایش ما‌ بیاراى ‌و‌ روز هنگام ‌آن را‌ با‌ روزه داشتن ‌آن ‌و‌ شب ‌آن را‌ با‌ نماز ‌و‌ عجز ‌و‌ نیاز به‌ سوى تو ‌و‌ فروتنى براى تو‌ ‌و‌ خوارى در‌ برابرت، یارى ده‌ تا‌ مبادا آنکه روزش بر‌ ما‌ به‌ غفلت ‌و‌ شبش به‌ کوتاهى بر‌ ما‌ گواهى دهد.»

 

خطبه سیاسی:

بسم الله الرحمن الرحیم

ای بندگان خدا! شما و خودم را به همان چیزی توصیه می‌کنیم که امام رضا(ع) به یکی از یارانش سفارش فرمود. او در چنین روزی (آخرین جمعه ماه شعبان) به حضور آن حضرت آمد. امام(ع) به او فرمود: «یَا أَبَا الصَّلْتِ إِنَّ شَعْبَانَ قَدْ مَضَى أَکْثَرُهُ وَ هَذَا آخِرُ جُمُعَةٍ مِنْهُ فَتَدَارَکْ فِیمَا بَقِیَ مِنْهُ تَقْصِیرَکَ فِیمَا مَضَى مِنْهُ وَ عَلَیْکَ بِالْإِقْبَالِ عَلَى مَا یَعْنِیکَ وَ تَرْکِ مَا لَا یَعْنِیکَ وَ أَکْثِرْ مِنَ الدُّعَاءِ وَ الِاسْتِغْفَارِ وَ تِلَاوَةِ الْقُرْآنِ وَ تُبْ إِلَى اللَّهِ مِنْ ذُنُوبِکَ لِیُقْبِلَ شَهْرُ اللَّهِ إِلَیْکَ وَ أَنْتَ مُخْلِصٌ لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ لَا تَدَعَنَّ أَمَانَةً فِی عُنُقِکَ إِلَّا أَدَّیْتَهَا وَ لَا فِی قَلْبِکَ حِقْداً عَلَى مُؤْمِنٍ إِلَّا نَزَعْتَهُ وَ لَا ذَنْباً أَنْتَ مُرْتَکِبُهُ إِلَّا قَلَعْتَ عَنْهُ وَ اتَّقِ اللَّهَ وَ تَوَکَّلْ عَلَیْهِ فِی سِرِّ أَمْرِکَ وَ عَلَانِیَتِکَ وَ مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْراً وَ أَکْثِرْ مِنْ أَنْ تَقُولَ فِیمَا بَقِیَ مِنْ هَذَا الشَّهْرِ اللَّهُمَّ إِنْ لَمْ تَکُنْ قَدْ غَفَرْتَ لَنَا فِی مَا مَضَى مِنْ شَعْبَانَ فَاغْفِرْ لَنَا فِیمَا بَقِیَ مِنْهُ؛ اى اباصلت ماه شعبان بیشترش گذشت و این جمعه آخر آن است. پس آنچه از اعمال خیر که در این ماه در انجام آن کوتاهى کرده‌اى در این چند روزى که باقى مانده تدارک کن و بر تو باد به انجام آنچه به حال تو مفید است و ترک آنچه براى تو فایده‌ای ندارد و دعا و استغفار و تلاوت قرآن را افزون کن و از گناهان و نافرمانی‌هایت به‌سوى خدا بازگرد و توبه نما تا این ماه خدا به تو رو کرده باشد در حالى که تو با خدایت (عزّوجلّ) اخلاص ورزیده باشى و امانتى بر گردن خود باقى مگذار، مگر آنکه آن را ادا کنى  و نیز در دلت کینه هیچ مؤمنى نباشد، مگر اینکه آن را از دل بیرون کنى و هیچ گناهى را که مرتکب بوده‌اى وامگذار، مگر آنکه آن را رها کرده و از آن دورى گزینى و از خداوند پروا داشته باش و در امور نهان و آشکارت بر او توکّل و اعتماد کن و هر کس بر خدا توکّل کند، همانا خداوند او را کافى است؛ زیرا خداوند کار خود را به انجام می‌رساند و براى هر چیز اندازه‌اى قرار داده است  و در باقیمانده این ماه زیاد این ذکر را بگو: پروردگارا! اگر تا کنون در این ماه ما را نبخشیده‌ای، پس از تو می‌خواهیم که در باقیمانده این ماه ما را ببخش و بیامرز.»

عزیزان! امام رضا(ع) با این توصیه بیان داشت که چه باید بکنیم تا از وعده خداوند مبنی بر میهمانی این ماه بهره‌مند شویم و به اجر، ثواب مضاعف و درجات بالاتر برسیم و به خدا نزدیک‌تر شویم و از توان بیشتری برای مقابله با چالش‌ها برخوردار شویم.

 

افزایش جنون‌آمیز قیمت‌ها

از چیزهایی که رنج می‌بریم، اعم از افزایش مستمر و دیوانه‌وار قیمت کالاها، مواد غذایی، سبزیجات، میوه‌ها، دارو، درمان و سوخت آغاز می‌کنیم که عرصه را بر لبنانی‌ها تنگ کرده و توان خریدشان را کاهش می‌دهد. ما از عواقب آن می‌ترسیم که به ناتوانی در تأمین نیازهای مردم منحصر نمی‌شود، بلکه بر امنیت و ثبات کشور نیز تأثیر می‌گذارد.

این افزایش قیمت شاید زمانی موجه باشد که نرخ دلار یا قیمت‌ها در سطح جهان افزایش یابد، اما این افزایش قیمت‌ها ممکن است به این دلیل نباشد، بلکه به دلیل طمع تجار و تمایلشان به سودهای سریع و سوء استفاده از نیاز مردم در آستانه ماه مبارک رمضان باشد که ایجاب می‌کند دستگاه‌های امنیتی مسئول مداخله کنند و نگذارند تجار، به‌ویژه تاجران بزرگ‌ها به دلخواه خود قیمت‌ها را افزایش دهند. در عین حال از بازرگانان می‌خواهیم به کسانی که فعلاً در تأمین نیازهای خود گرفتار رنج و زحمت هستند و قادر به تحمل هیچ گونه افزایش قیمتی نیستند، به دید مهربانی نگاه کنند و متوجه باشند که وقتی خریداری وجود نداشته باشد، این امر در نهایت روی فروش کالاهایشان تأثیر منفی خواهد داشت.

در همین زمان لبنانی‌ها منتظر یک نقشه راه مشخص برای مهار فروپاشی و بهبود وضعیت اقتصادی و مالی و از همه مهم‌تر تعیین مسیر بازگرداندن پول سپرده‌گذاران حتی برای چندین سال هستند، اما متأسفانه کسانی که دولت را اداره می‌کنند، همچنان با بی‌تفاوتی و بی‌کفایتی با این فروپاشی برخورد می‌کنند و اقدامات صورت گرفته از نمایش‌های پوپولیستی و تبلیغات انتخاباتی فراتر نرفته است. حتی آنچه اخیراً با قانون کنترل سرمایه اتفاق افتاد که مقرراتی برای نظم دادن به برداشت سپرده از بانک‌ها و جلوگیری از انتقال آن‌ها به خارج از کشور است، به مثابه "لزوم ما لایلزم" است؛ زیرا افراد ذی‌نفوذ پول‌های خود را قاچاق کرده‌اند و این پول سپرده‌گذاران است که قطعاً یا تقریباً گم شده است.

شرایط کنونی به آن اندازه که ایجاب می‌کند کشور در حال فروپاشی و مردم رنجدیده نجات یابند، زمان نمایش‌های رسانه‌ای یا طرح‌های پوپولیستی یا وصله ‌کردن مشکلات کشور یا قبولاندن خواسته‌های دشوار صندوق بین‌المللی پول به لبنانی‌ها نیست و هر کس که می‌خواهد آرای مردم را به دست آورد باید واقع بینانه به بحران‌های کشور رسیدگی کند و مشکلات مردم آن را حل نماید.

جای تأسف است که در این مملکت کسانی هستند که هنوز هم به ناآگاهی مردم یا عدم اطلاعشان از پیشینه امور و آنچه در پشت صحنه می‌گذرد، امید بسته‌اند؛ اما مردم آگاه‌تر شده‌اند و رهبری خود را جز به دست افراد صادق و امین به منافع مردم و میهن، نمی‌دهند.

 

جنایات سیار!

به موضوع جنایات سیار در کشور می‌رسیم که آخرین آن جنایت هولناکی است که در شهر انصار رخ داد و جان چهار عضو یک خانواده را گرفت. ما خواستار بررسی دلایل چنین جنایاتی هستیم. این که چه چیزی باعث می‌شود که جنایتکار انسانیت و عواطف خود را تا این حد از دست بدهد و راه درمان آن‌ها کدام چیست؟ باید مجازات بازدارنده‌ای وجود داشته باشد که مجرم را از ارتکاب جرم بازدارد؛ زیرا به کار نگرفتن آن موجب تکرار این گونه جنایات و افزایش سطح تنش، انحراف اخلاقی و دینی و از هم پاشیدگی خانواده می‌شود.

 

فلسطین در راه مبارزه

به فلسطین می‌رسیم که چهل و ششمین سالگرد روز زمین را با عملیات موفقیت آمیزی که بیانگر اراده مردم فلسطین برای تداوم مبارزه برای بازگرداندن خاکشان، آن هم با زبانی قابل فهم برای دشمن، برگزار کرد. این عملیات موجودیت دشمن را تکان داد و قلب آن را هدف قرار داد.

متأسفانه همه این‌ها در زمانی رخ می‌دهد که تعدادی از رهبران عرب در کنار دشمن نشسته بودند تا روی یک فرمول اقدام مشترک به توافق برسند، آن هم نه برای چگونگی رهایی مردم فلسطین از درد و رنج، بلکه برای مقابله با کسانی که در مقابل دشمن ایستاده‌اند و شبانه روز برای بازگشت فلسطین به مردم آن تلاش می‌کنند.

ما به اراده این مردم و آمادگی‌شان برای فداکاری‌های بیشتر که فداکاری‌هایی عظیمی هستند، درود می‌فرستیم که یک بار دیگر ثابت کردند و ثابت خواهند کرد که آن‌ها با وجود محاصره سیاسی و امنیتی، در برابر انقیاد، عادی‌سازی و تسلیم مقاومت می‌کنند.

 

شنبه اول ماه مبارک رمضان است

در خاتمه؛ بر اساس مبنای فقهی که محاسبات نجومی و وحدت افق را قبول دارد، فردا شنبه اولین روز از ماه مبارک رمضان خواهد بود. از خداوند متعال می‌خواهیم که این ماه را ماه امنیت، آرامش، صلح و وحدت برای مسلمانان و این کشور قرار دهد.