خطبه نماز عید سعید فطر، رمضان 1401

علامه سید علی فضل الله با حضور جمعی از شخصیت‌های علمی، سیاسی و اجتماعی و جمعی از مؤمنین، خطبه‌های نماز عید سعید فطر را بر منبر مسجد امامین حسنین(علیهما السلام) در حارة حریک ایراد کرد. در خطبه سیاسی ایشان آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

1 شوال 1443 هـ برابر با 12 اردیبهشت 1401 و 02/05/2022 م

باید طبقه سیاسی به وجود آید که به فکر مردم باشند و حقوق کشور را حفظ کنند

 

علامه سید علی فضل الله با حضور جمعی از شخصیت‌های علمی، سیاسی و اجتماعی و جمعی از مؤمنین، خطبه‌های نماز عید سعید فطر را بر منبر مسجد امامین حسنین(علیهما السلام) در حارة حریک ایراد کرد. در خطبه سیاسی ایشان آمده است:

 

وضعیت دشوار کشور

از کشور خود آغاز می‌کنیم. در حالی عید فرامی‌رسد که مردم زیر بار وضعیت دشوار اقتصادی و معیشتی قرار دارند. وضعیت دشوار اقتصادی و معیشتی تأثیرات خود را بر معیشت و توانایی لبنانی‌ها در تأمین مایحتاج اولیه زندگی‌شان، مانند غذا، دارو و درمان بر جای گذاشته و باعث شده است که عده‌ای سرگردان سرزمینهای پهناور خدا شوند و به سوی سرنوشتی نامعلوم بروند، بی‌آنکه کورسوی امیدی برای بیرون آمدن از این تونل وجود داشته باشد، بلکه پیش بینی می‌کنند که روزهای آینده‌شان سخت‌تر از روزهای فعلی خواهد بود. چون خزانه دولت خالی شده و به دلیل فساد، اتلاف منابع و سوء مدیریت، ثمره عمر مردم لبنان تماماً یا تقریباً از دست رفته‌ است. در حالی که خارج تنها پناهگاه برای جلوگیری از فروپاشی شده است، خارجی که به نظر ما در رسیدن کشور به وضعیت کنونی بی‌تقصیر نیست، هیچ حمایتی نمی‌کند مگر این شروط و دستوراتش پذیرفته شود. چیزی که شهروندان توان تحمل بار آن را ندارند.

از این رو، به لبنانی‌ها عرض می‌کنیم که شما برای غلبه بر دشوارهای این مرحله چاره‌ای جز همکاری و همبستگی ندارید. این که ثروتمندان از فقرا و توانگران از ضعیفان حمایت کنند و حرص و پول‌پرستی شما را به سوی استثمار از یکدیگر سوق ندهد.

در اینجا ما از روحیه همکاری و همبستگی افراد و نهادهای داخلی و خارج نشین که به کاهش آلام نیازمندان و ایستادگی‌شان در برابر این وضعیت دشوار کمک کرده‌اند، درود می‌فرستیم. از آن‌ها می‌خواهیم که کمک‌های خود را به سایر نقاط کشور گسترش دهند.

در عین حال، می‌خواهیم که این همکاری به ایجاد تغییر قابل توجه در وضعیت فاجعه باری که در آن قرار داریم، منجر شود و یک طبقه سیاسی شایسته که دغدغه‌ها و آرزوهای مردم را داشته باشند، شکل بگیرد.

 

انتخابات

ما به لبنانی‌هایی که برای انتخابات آماده می‌شوند، عرض می‌کنیم که تصمیم و آینده کشور در دستان شماست. ما می‌خواهیم که شما امین آرای خود باشید و آرای خود را در محاسبات فردی و تحریکات و تهدیدات این و آن گم نکنید. متولیان صادقی را انتخاب کنید که برای برون رفت کشور از تونل تاریکی که وارد آن شده است، جدی باشند، به شعارهای مبهم و پوپولیستی گوش ندهید، بلکه به مواضع عملی، واقع‌بینانه و قابل تحققی که کشور را به ساحل امن می‌رساند، گوش فرا دهید. از سوراخ مفسدان و کسانی که مملکت را در معرض بازی خارجی‌ها قرار دادند، دوباره گزیده نشوید. آرای شما قبل از هر چیز در پیشگاه خداوند و سپس مردم و نسل‌های آینده مورد سؤال واقع خواهد شد. آن هم در مرحله‌ای که یکی از سخت‌ترین مراحل کشور است و سرنوشت آن بین بقا، تباهی یا انقیاد رقم می‌خورد.

 

خطر دشمن صهیونیستی

در همین زمان باید نسبت به خطر دشمن صهیونیستی که همچنان لبنان را در زمین، دریا و هوا تهدید می‌کند و به ثروت ملی آن چشم طمع دارد، آگاه بود. در برابر راهزنی دشمن، همه را به همبستگی و وحدت بیشتر و حفظ مراکز قدرت دعوت می‌کنیم. مواضع قدرت کشور نباید به عرصه رقابت‌ها، درگیری‌ها و چنددستگی‌ها تبدیل شود؛ زیرا علاقه‌مندان به کشور از مواضع قدرت خود غافل نمی‌شوند، بلکه آن‌ها را حفظ می‌کنند.

 

عید در فلسطین

اما در موضوع فلسطین؛ این عید آغشته به خون شهدا، رنج مجروحان و اسیران و سلطه محاصره و در عین حال مملو از عطر بالندگی، غرور و عزت که در غزه و کرانه باختری، در داخل فلسطین، ورودی‌های مسجد الاقصی و صحن‌های آن و در قدس تجلی یافته است، به آن می‌رسد. در این عید به پایداری این مردم درود می‌فرستیم و از فداکاری‌هایشان قدردانی می‌کنیم. ما به ایستادگی در کنار این مردم و حمایت با تمام وجود از آن‌ها دعوت می‌کنیم تا در این رویارویی تنها نباشند و از همه کسانی که در کنار آن‌ها ایستادند و ابزارهای تداوم مقاومت را در اختیارشان قرار دادند، نیز تقدیر و تشکر می‌کنیم.

 

عید در دنیای اسلام

اما در مورد جهان عرب و اسلام؛ در حال عید می‌آید که جهان عرب و دنیای اسلام همچنان از چنددستگی رنج می‌برد. این چنددستگی فرصت لازم را برای اخلالگران فراهم می‌کند تا امنیت، ثبات و قدرت آن را به هم بریزند.

در این عید، ما از جهان عرب و دنیای اسلام می‌خواهیم که پتانسیل‌های قدرت خود را درک کنند و از این ابزارها استفاده نمایند و عواملی تهدید کننده روابط میان دول و ملل اسلامی را برطرف کنند و پشت سر کسانی که سعی در هراس افکنی در میان مسلمانان و دامن زدن به حساسیت‌ها و کینه‌هایی که بدخواهان دنیای اسلام و جهان در جهت تثبیتشان می‌کوشند، حرکت نکنند.

از این رو، ما از هر تلاشی که برای ترویج منطق گفتگو بین دولت‌ها و ملل جهان اسلام مانند آنچه بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی در جریان است و تلاش برای خاتمه دادن جنگ در یمن که مردم در آتش آن گرفتار شده‌اند و ... استقبال می‌کنیم.

جهان اسلام باید بداند که گفتگو تنها راه حل اختلافات بین کشورها و رفع نگرانی‌ها و ترس‌های واقعی یا ساختگی است.

 

بازگشت تروریسم تکفیری

بازهم در جهان اسلام، ما نسبت به خطرات ناشی از بازگشت تروریسم تکفیری برای مخدوش کردن امنیت و ثبات کشورها و روابط بین اجزای ملل آن هشدار می‌دهیم. جهان اسلام همواره از این معضل رنج برده است و آخرین فصل آن را در افغانستان به صورت منفجر کردن مساجد شاهد بودیم. در این زمینه ما خواهان تلاش همه جانبه برای مقابله با خاستگاه‌های تروریسم که ریختن خون بی‌گناهان را در خانه خدا جایز می‌داند و تحکیم پیوندهای وحدت اسلامی هستیم؛ زیرا این کار سلاحی مؤثر برای مقابله با منطق تکفیری است.

سرانجام به درگاه خداوند متعال عرض می‌کنیم که این عید برای ما بشارت دهنده خیر، محبت و صلح همه جانبه و عید خیر و شادی باشد که مشتاقیم آن را در خانه‌ها، محله‌ها و شهرهای خود کنیم. همیشه در خیر و سلامت باشید.