خطبه جمعه، 11 شهریور ماه 1400

خطبه‌های نماز جمعه این هفته بیروت به امامت علامه سید جعفر فضل الله ایراد گردید. او در خطبه اول نماز جمعه به مسئولیت‌هایی که بر عهده انسان گذاشته شده است، پرداخت.

معظم له در خطبه دوم ضمن قدردانی از استواری و ایستادگی ملت فلسطین که دایره مقابله با اشغالگران صهیونیست را به تمام نقاط فلسطین گسترش داده‌اند، بر اهمیت وحدت موضع فلسطین در این شرایط سخت و حساس تأکید کردند.

بسم الله الرحمن الرحیم

6 صفر 1444 برابر با 11 شهریور 1401 و 02/09/2022م

مسئولیت حرکت در خط عدالت به منظور آمادگی برای ظهور حضرت حجت(عج)

 

خطبه دینی:

خطبه‌های نماز جمعه این هفته بیروت به امامت علامه سید جعفر فضل الله ایراد گردید. او در خطبه اول نماز جمعه به مسئولیت‌هایی که بر عهده انسان گذاشته شده است، پرداخت. این که هر کس بر حسب موقعیت سیاسی و اجتماعی، توان، شخصیت و امکانات اقتصادی، علمی و خانوادگی خود مسئولیت دارد.

معظم له به موضوع انتظار مثبت برای امام زمان(عج) و حرکت در تمامی زندگی در خط عدالت و زمینه‌سازی برای دولت ایشان از طریق انجام مسئولیت پرداختند و به اهمیت آن اشاره کردند. ایشان اشاره داشتند: مهم این است که در خانه در انتظار عدالت به هنگام ظهور او ننشینیم؛ چون این انتظار، انتظاری منفی است و اینکه به یکدیگر ظلم نکنیم، دعوتگر به سوی همبستگی اجتماعی باشیم و به یکدیگر مهربان باشیم.

 

خطبه سیاسی:

بسم الله الرحمن الرحیم

معظم له در خطبه دوم ضمن قدردانی از استواری و ایستادگی ملت فلسطین که دایره مقابله با اشغالگران صهیونیست را به تمام نقاط فلسطین گسترش داده‌اند، بر اهمیت وحدت موضع فلسطین در این شرایط سخت و حساس تأکید کردند. شرایطی که دشمن سعی دارد با تداوم شهرک‌سازی، مسجدالاقصی را در بن‌بست قرار دهد. از این رو بر مقاومت و مردم فلسطین است که با استفاده از تمام ابزاری موجود، از مسجد الاقصی صیانت به عمل آورند.

ایشان به زندانی "خلیل عواوده" که پس از اعتصاب غذای بیش از 170 روزه، آزادی خود را به دست آورد و ثابت کرد که اراده مبارزه قوی‌تر از زندانبان است، تبریک گفت.

معظم له بر اهمیت وحدت نیروهای سیاسی عراق در موعدهای قانونی، پرهیز از کشیده شدن به درگیری‌های حاشیه‌ای و همکاری برای نجات عراق از بحران‌های جاری و بهره‌مندی از منابع و ثروت‌های عراق برای توسعه اقتصاد و تأمین معیشت آبرومندانه مردم این کشور و تلاش یکپارچه برای رهایی روند تصمیم‌گیری این کشور از سلطه بیرونی تأکید کردند تا این کشور بتواند به ایفای نقش عمده در راستای مسائل امت اسلامی و رفع مشکلات آن بپردازد.

او اظهار داشت: بیداری و رشد عراق بر اساس یک طایفه یا سلطه یک گروه سیاسی خاص ممکن نیست؛ بلکه با مشارکت همه و بر اساس عدالت و برابری همه احزاب شکل می‌گیرد.

معظم له به رنج لبنانی‌ها به خاطر بالا رفتن نرخ دلار و پیامدهای منفی آن بر زندگی مردم پرداختند و از طبقه سیاسی کشور خواستند که مسئولیت خود را در قبال مردمی که نیازمند صدقه‌شان نیستند، انجام دهند؛ بلکه باید وظایف خود را در قبال آن‌ها انجام دهند.

ایشان ادامه دادند: ای سیاستمداران! مشکل شما این است که به جای خدمت، این مردم را فریب می‌دهید و با سیاست دوگانه با آن‌ها برخورد می‌کنید؛ زیرا زمانی که قوانین به نفع شما باشد، آن‌ها را به طور کامل اجرا می‌کنید و مردم را به خاک سیاه می‌نشانید و زمانی که قوانین به نفع شما نبود، آن‌ها را فریب می‌دهید تا مردم بیشتری را به خاک سیاه بنشانید.

وی از نیروهای سیاسی لبنان خواست تا از سیاست دسیسه‌چینی و مچ‌گیری که مانع گذار موفقانه از موعدهای قانونی می‌شود و به خلأی می‌انجامد که بحران را تشدید و کشور را به روی همه احتمالاتی که دشمن صهیونیستی از آن سود می‌برد، باز می‌کند. دشمن همچنان در حال تلاش برای به تعویق انداختن موضوع تعیین مرزها برای به دست آوردن زمان است. ایشان بر لزوم تثبیت معادله قوا برای وادار کردن دشمن به تسلیم شدن در برابر حقوق نفت و گاز لبنان تأکید کرد.