جمعه ۱ اردیبهشت، اول ماه و عید سعید فطر است

دفتر شرعی مؤسسه علامه مرجع سید محمدحسین فضل الله(ره) با صدور بیانیه‌ای اعلام داشت که جمعه ۱ اردیبهشت 1402، اول ماه شوال 1444 است. در بیانیه دفتر چنین آمده است:

جمعه ۱ اردیبهشت 1402، اول ماه شوال 1444 و عید سعید فطر است

بیانیه دفتر شرعی مؤسسه علامه مرجع سید محمدحسین فضل الله (ره)

درباره عید سعید فطر 1444

 

بسم الله الرحمن الرحیم

دفتر شرعی مؤسسه علامه مرجع سید محمدحسین فضل الله(ره) با صدور بیانیه‌ای اعلام داشت که جمعه ۱ اردیبهشت 1402، اول ماه شوال 1444 است. در بیانیه دفتر چنین آمده است:

هلال ماه شوال 1444 (اقتران مرکزی) در روز پنج‌شنبه ۳۱ فروردین 1402ش ساعت ۱۲:۰۴ صبح به وقت جهانی، یعنی ساعت ۱۲:۰۷ صبح به وقت تابستانی شهر بیروت متولد می‌شود.

همان‌طور که در تصویر فوق دیده می‌شود، رؤیت در عصر روز پنج‌شنبه (شب جمعه) با چشم غیرمسلح و به آسانی در مناطقی که با رنگ سبز مشخص شده است و به شرط این‌که هوا صاف و رصد کننده خبره باشد، در اغلب مناطق آمریکای شمالی و آمریکای مرکزی و بخش اندکی از آمریکای جنوبی ممکن است و هم چنین با چشم مسلح در بعضی مناطق آمریکای جنوبی و برخی مناطق آفریقا امکان رؤیت وجود دارد.

از این رو طبق مبنای فقهی علامه مرجع سید محمدحسین فضل الله(ره) که معتقد است اگر در هر نقطه از جهان که بخشی از شب را با آن اشتراک داریم، رؤیت هلال ممکن باشد، ماه آغاز شده است و در این باره، رؤیت با چشم غیرمسلح و مسلح و میان بخش شرقی و غربی زمین نیز تفاوتی وجود ندارد.

بنابراین روز جمعه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۲، اول ماه شوال ۱۴۴۴ و عید سعید فطر در تمام کشورهای دنیاست. از خداوند متعال می‌خواهیم که این ماه را با قبولی اعمال و مغفرت بر ما تمام گرداند، آن را برای مسلمانان عید قرار دهد، به آنان وحدت کلمه عطا فرماید، بلا را از آنها دور گرداند و آنها را بر دشمنانشان پیروز گرداند.

دفتر شرعی مؤسسه علامه مرجع سید محمدحسین فضل الله(ره)

۲۳ رمضان 1444هـ برابر با 14/۰۴/2023م