خطبه‌های عید سعید فطر 1444

مطالب مهم خطبه: درد و رنج مردم لبنان / آشتی در جهان اسلام / توقف خونریزی‌ها در سودان / تقدیر از مقاومت مردم فلسطین / تبریک عید فطر.

بسم الله الرحمن الرحیم

1 شوال 1444 برابر با 1 اردیبهشت 1402 و 21/04/2023 م

بعد از دست کشیدن خارجی‌ها، مسئولیت برگزاری انتخابات با خود لبنانی‌هاست

 

مطالب مهم خطبه:درد و رنج مردم لبنان / آشتی در جهان اسلام / توقف خونریزی‌ها در سودان / تقدیر از مقاومت مردم فلسطین / تبریک عید فطر.

 

خطبه سیاسی:

درد و رنج مردم لبنان

عید در حالی آمده است که اکثر لبنانی‌ها در شرایط سختی قرار دارند؛ چون به لقمه‌ای نان، دارو و درمان دسترسی ندارند و نمی‌توانند شرایط تحصیل فرزندان خود را تأمین کنند و به آب، برق و توان حمل و نقل نیاز دارند.

اگر همبستگی و همکاری‌هایی که نمونه هایی از آن را در ماه رمضان شاهد بودیم، نبود، درد و رنج مردم می‌توانست شدیدتر باشد. امروز در عید سعید فطر نیز شاهد دادن زکات فطره و بخشش های خیرین خواهیم بود. یتیمان، معلولان، سالمندان و نیازمندان در این ماه مورد توجه بودند و باید از همه کسانی که به آنها کمک کردند و این کار را ادامه خواهند داد، تشکر و قدردانی کنیم و می‌خواهیم که این عطا و بخشش متوقف نشود و تا برای تمام ماه‌ها ادامه یابد.

متأسفانه، این وضعیت در حالی است که دولت هنوز هم در حال رکود و رخوت است. این رکود به پیامدهای ناشی از نزاع در موضوع ریاست جمهوری یا دولت محدود نمی‌شود، بلکه به اختلال در عملکرد نهادهای دولتی نیز تسری یافته است که موجودیت و نقش آنها را در معرض تهدید قرار داده و باعث ناتوانی شهروندان در انجام فعالیت‌های‌شان می‌شود و اگر کارهایی نیز صورت می‌گیرد، بیشتر جنبه مسکن، راه‌حل‌های جزئی و ناپایدار دارد و در غالب موارد ممکن است اثرات معکوس داشته باشد.

بر اساس این وضعیت رو به وخامت، مجدداً از جریان‌های سیاسی فعال می‌خواهیم که به لبنانی‌ها رحم کنند. لبنانی‌ها حق دارند دولتی داشته باشند که از آنها مراقبت و به امورشان رسیدگی کند. دولتی عاری از فساد، حیف و میل و سهمیه بندی‌هایی که ما را به  سراشیبی فروپاشی رسانده است. راه حل این است که هر چه زودتر به وظیفه خود در انتخاب رئیس جمهور عمل کنند. رئیس جمهوری که از اعتماد لبنانی‌ها برخوردار باشد. لبنانی‌ها منتظر ساختن دولتی هستند که مردم متفرق را دور هم جمع کند و در حد و اندازه خطرات و چالش‌های این مرحله باشد. دولت کارآمدی باشد که بتواند این کشور را به پیش ببرد، به بحران های آن رسیدگی کند و اصلاحاتی را انجام دهد که برای بازگرداندن اعتماد جهانیان به این کشور و اعتماد مردم به آن ضروری است.

در اینجا به همه کسانی که هنوز به دنیای خارج امید بسته‌اند و منتظر سخنان رمزآلود آنها به نفع خود هستند‌، می‌گوییم: پس از این که خارجی‌ها به وضوح اعلام کرده‌اند که لبنانی‌ها با نیروهای سیاسی خود باید این انتخابات را به پیش ببرند و خودشان باید رهبران خود را انتخاب کنند و برای انجام وظایف خود ابتکار عمل را به دست بگیرند، از این امید واهی دست بردارید.

در این شرایط متأسفانه شاهد برگزاری جلسه پارلمان برای تمدید دوره شوراهای شهر بودیم. در حالی که می‌بینیم همین مجلس این برگزاری جلسه برای پرکردن خلأی که خواب را از چشم لبنانی‌ها گرفته و باعث شده کشور همچنان اسیرت درگیری و سرنوشت نامعلوم باقی بماند، شانه خالی می‌کند.

 

آشتی در جهان اسلام

در چنین فضای تیره و تاری، شاهد ایجاد فضای مثبت در جهان عرب و دنیای اسلام هستیم و آن آشتی میان عربستان سعودی و ایران و سوریه است. امیدواریم این آشتی باعث کاهش و خاتمه یافتن تنش‌های عربی شود و از موانعی که توسط بدخواهان ایجاد شده است، عبور کند.

زمان آن فرا رسیده است که جهان عرب و دنیای اسلام متحد شوند و توان خود را برای خاتمه دادن به بحران های داخلی و مقابله با کسانی که می‌خواهند امنیت، ثروت و استقلال آن را به تباهی بکشانند، به کار گیرند؛ زیرا جهان عرب و دنیای اسلام موقعیت‌های راهبردی، امکانات و توانایی‌هایی فراوانی دارد که آن را قادر می‌سازد در این دنیا جایگاهی بهتری داشته باشد و در حاشیه نباشد.

 

توقف خونریزی‌ها در سودان

در ادامه صحبت از آشتی، باید خواهان پایان خونریزی‌هایی باشیم که در این درگیری داخلی مستمر سودان را گرفتار کرده است و  ثبات و وحدت این کشور را در معرض تهدید قرار داده و آن را به هدفی برای طمع‌ورزان به ثروت و موقعیت استراتژیک آن تبدیل می‌کند.

امیدواریم که اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی برای حفظ این کشور ثروتمند، حمایت از مردم سودان و تعمیق پیوند آن با جهان عرب و اسلام،  سریعاً جهت جلوگیری از خونریزی و گسترش آن تلاش کنند.

 

تقدیر از مقاومت مردم فلسطین

در اینجا باید به حوادث جاری در فلسطین اشغالی بپردازیم. مردم فلسطین در روزهای گذشته بالندگی خود را نشان داد و دشمن را مجبور کرد که از نقشه یهودی سازی خود دست بکشد و آمادگی خود را برای حداکثر فداکاری در راه دفاع از مقدسات اسلامی و مسیحی در قدس نشان داد.

در این روز به مردم فلسطین به جهت ایستادگی، فداکاری و اصرار بر مقابله با دشمن، به ویژه نگهبانان، مدافعان و حامیان مسجد الاقصی و همه مبارزان مقاوم که با سربلندی و عزت تمام در برابر دشمن ایستاده‌اند، ادای احترام می کنیم و خواهان تأمین همه ابزارهای پشتیبانی و قدرت و استواری برای این مردم جهت دفاع از حق دفاع از خود و آزادی و استقلال هستیم.

 

تبریک عید فطر

در پایان از خداوند متعال می‌خواهیم که این عید را آکنده از خیر، امنیت، آرامش، وحدت و عزت برای امت اسلامی قرار دهد و آینده کشورمان بهتر از گذشته باشد. مجدداً تأکید می‌کنیم که با وجود تنوع در دیدگاه فقهی درباره آغاز ماه که به اختلاف در روز عید انجامید، این عید فراگیر باشد. تأکید می‌کنیم تا وقتی کسی که امروز را عید کرده، هدفش طاعت خدا باشد و کسی که امروز را روزه گرفته، هدفش طاعت خدا باشد،  اختلاف فقهی نباید باعث نزاع، درگیری، دعوا و اتهام شود. اگر نظرات درباره امروز متفاوت است، فردا همه با هم این روز را عید خواهند داشت.