دیدارهای علامه سید علی فضل‌الله در اسلو پایتخت نروژ

علامه سید علی فضل‌الله در مراسم گرامیداشت دهمین سالگرد افتتاح مسجد توحید در اسلو پایتخت نروژ شرکت کرد. در این مراسم تعداد زیادی از علما و شخصیت‌های فرهنگی و فکری مسلمان کشورهای مختلف اروپایی و همچنین تعداد زیادی از اعضای جوامع عربی و اسلامی حضور داشتند.

دیدارهای علامه سید علی فضل‌الله در اسلو پایتخت نروژ

 

علامه سید علی فضل‌الله در مراسم گرامیداشت دهمین سالگرد افتتاح مسجد توحید در اسلو پایتخت نروژ شرکت کرد. در این مراسم تعداد زیادی از علما و شخصیت‌های فرهنگی و فکری مسلمان کشورهای مختلف اروپایی و همچنین تعداد زیادی از اعضای جوامع عربی و اسلامی حضور داشتند.

معظم له در سخنانی به اهمیت و نقش مهم مساجد در کشورهای غربی اشاره کرده، اظهار داشت: مسجد توحید اسلو در ده سال گذشته، نقش فعالی در ایجاد پل‌های ارتباط، آشنایی، گفتگو و تلاش برای گسترش آگاهی و محبت در بین مردم داشته است.

ایشان به مسئولان مسجد به خاطر موفقیت‌های بزرگ همه‌جانبه تبریک گفت و تأکید داشت که این مسجد شایسته حمایت همه‌جانبه است و اطمینان داد که این مسجد همچنان به نشر پیام تمدنی و انسانی خود به مردم ادامه خواهد داد و بر لزوم تلاش برای رعایت قوانین کشورهای غربی میزبان، حفظ امنیت و ثبات آن‌ها و سهیم شدن در ساختن جامعه آن‌هم به‌گونه‌ای که بر غنای زندگی بیفزاید و در عین حفظ حریم خصوصی، انسان‌سازی کند، تأکید داشت.

در پایان این مراسم، علامه سید علی فضل‌الله با اهدای لوح یادبودی از زحمات فرهنگی و اجتماعی سید شمشاد رضوی و شیخ محمود جلول در نروژ قدردانی کرد.

همچنین علامه سید علی فضل‌الله در مسجد توحید اسلو با هیئتی از مجمع علمای اروپا دیدار کرد و از زحمات و نقش بزرگ مبلغان در کشورهای غربی قدردانی کرد و به مشکلاتی که در عرصه مفاهیم و ارزش‌ها برای مبلغان دینی پیش آمده است، اشاره داشت. اظهار داشت: لازم است مبلغان دینی روش‌هایی را انتخاب کنند که باعث جذب مردم و خصوصاً جوانان به مساجد و مراکز اسلامی برای حفظ هویت دینی و فرهنگی‌شان شود. ایشان از زحمات حاضران در جلسه تشکر کرد و برایشان آرزوی موفقیت روزافزون نمود.

علامه سید علی فضل‌الله در ادامه سفر خود به نروژ از مرکز المصطفی در منتهی‌الیه جنوبی نروژ بازدید و با جمع کثیری از مسلمانان جامعه لبنانی، عراقی و افغانستانی دیدار نمود.

معظم له در ابتدا با اشاره به نقش این مرکز در گرد هم آوردن جوامع مختلف و توجه به بهره‌گیری از همه توانمندی‌های موجود، از متولیان مرکز المصطفی به خاطر اختصاص وقت و تلاش برای حفظ ایمان مردم و گسترش آگاهی و معرفت تشکر کرد.

ایشان به مسئولیت بزرگ همگان در ایفای نقش بایسته در آگاه کردن مردم با وظایف خود در قبال خداوند و زندگی اشاره داشت و اظهار داشت که ما باید خود را به قرآن کریم و روایات پیامبر اسلام و اهل‌بیت او عرضه کنیم تا از این ذخایر سیراب شویم و مطمئن شویم که در مسیر درست حرکت می‌کنیم.

معظم له خاطرنشان كردند: اهميت مراكز اسلامي در غرب در يادآوری خدا، آشنا کردن مردم با دين كه مایه رحمت برای جهانيان است، دعوت به پايبندي به ارزش‌های معنوي، اخلاقي و انساني و جستجوی معرفت و حکمت تا حد نهایت است. از این رو اهمیت حضور در این مراکز به همین جهت است. حضوری که ارتباط معنوی با خدا، علم برای غنامندی اندیشه، رحمت و مدارا برای تقویت روابط بین اجزای جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم را تقویت می‌کند.

وی همچنین بر لزوم اهتمام والدین به تربیت و مصون‌سازی فرزندان در برابر انحراف، با استفاده از روش‌های آموزشی مؤثر و مفید تأکید کرد.

معظم له سخنان خود را با دعوت به ارتباط، گشاده‌رویی با مردم غربی، احترام به قانون و معرفی بهینه اسلام، پس از تحریف و معرفی آن به عنوان دشمن تمدن و بشریت به پایان رساندند.

مؤسسه علامه مرجع سید محمدحسین فضل‌الله

بیروت؛ 5/6/2023 م