چهارشنبه 22 فروردین 1403، اول ماه شوال 1445 و روز عید سعید فطر است

رؤیت هلال در عصر دوشنبه (شب سه‌شنبه) در تمام مناطق جهان غیرممکن است. از این رو روز سه‌شنبه 21 فروردین 1403 آخرین و سی‌امین روز ماه مبارک رمضان است.

بیانیه دفتر شرعی مؤسسه علامه مرجع، سید محمدحسین فضل‌الله(ره)

درباره آغاز ماه شوال سال 1445 هـ. ق

روز چهارشنبه 22 فروردین 1403، اول ماه شوال 1445 هـ ق و روز عید سعید فطر است

 

بسم الله الرحمن الرحیم

هلال ماه شوال سال 1445 هجری قمری در روز یکشنبه 20 فروردین 1403 در ساعت 06:21 عصر به وقت جهانی یعنی ساعت 09:21 عصر به وقت تابستانی بیروت متولد می‌شود.

همان‌طور که در تصویر پیوست مشاهده می‌شود، رؤیت هلال در عصر دوشنبه (شب سه‌شنبه) در تمام مناطق جهان غیرممکن است. از این رو روز سه‌شنبه 21 فروردین 1403 آخرین و سی‌امین روز ماه مبارک رمضان است.

عصر سه‌شنبه (شب چهارشنبه) رؤیت هلال با چشم غیرمسلح، به آسانی در آمریکای شمالی و کانادا و آمریکای مرکزی و اغلب مناطق آمریکای جنوبی و بخش شمالی و مرکزی آفریقا و اروپا و آسیا و با چشم غیرمسلح به شرط صاف بودن هوا و خبرویت رصد کننده، در بخش‌هایی از جنوب آمریکای جنوبی و جنوب آفریقا و آسیا تا غرب آن، از جمله کشورهای عربی مانند عراق و کشورهای دیگر و ترکیه و ایران ممکن است و همین‌طور رؤیت آن با چشم مسلح در مناطق دیگری از آسیا و بعضی از نقاط استرالیا و بخش‌های جنوبی آفریقا و جنوب آمریکای جنوبی ممکن است.

به این دلیل و به علاوه گذشت سی روز از ماه رمضان، روز چهارشنبه مورخ 22 فروردین 1403 روز اول ماه شوال 1445هـ و عید سعید فطر خواهد بود که امیدواریم خداوند با خیر و میمنت و برکت، آن را برای همه ما تکرار کند؛ و این طبق مبنای فقهی علامه مرجع سید محمدحسین فضل‌الله(ره) است که معتقد است اگر هلال در هر منطقه‌ای از جهان قابل‌رؤیت باشد، مشروط بر این‌که ما بخشی از شب را با آن مشترک باشیم، ماه آغاز شده است و در این باره هیچ تفاوتی بین رؤیت با چشم غیرمسلح و مسلح وجود ندارد؛ و نیز در آغاز ماه شوال، میان بخش شرقی و غربی کره زمین فرقی وجود ندارد.

خداوند اعمال روزه‌داران و عبادتگران را قبول فرماید و آن را برای ما و همه امت اسلامی، با مغفرت و رحمت و قبول و گشایش و عزت و پیروزی به پایان برد. به درستی که او مهربان‌ترین مهربانان است.

 

دفتر شرعی مؤسسه علامه مرجع، سید محمدحسین فضل‌الله(ره)

بیروت؛ 23 رمضان 1445 هـ برابر 14 فروردین 1403 و 02/04/2024 م