اجلاس "غزه، انسانیت جهان را به فریادرسی می‌خواند" در بغداد

علامه سید علی فضل الله در اجلاسی که توسط مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی در بغداد پایتخت عراق با عنوان «غزه انسانیت جهان را به فریادرسی می‌خواند» با حضور اعضای مجمع و شخصیت‌های دینی، فرهنگی و فکری کشورهای مختلف برگزار شد، به ایراد سخنرانی پرداخت.

اجلاس "غزه، انسانیت جهان را به فریادرسی می‌خواند" در بغداد

علامه سید علی فضل الله:این مرحله، مرحله ایجاد وحدت بین اجزای امت اسلامی است

 

علامه سید علی فضل الله در اجلاسی که توسط مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی در بغداد پایتخت عراق با عنوان «غزه انسانیت جهان را به فریادرسی می‌خواند» با حضور اعضای مجمع و شخصیت‌های دینی، فرهنگی و فکری کشورهای مختلف برگزار شد، به ایراد سخنرانی پرداخت.

ایشان در ابتدای سخنان خود از مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی به دلیل نقشی که در عرصه وحدت و تقریب مذاهب اسلامی ایفا می‌کند، با توجه به اهمیت این نقش در تقویت حضور اسلام در همه عرصه‌ها و رویارویی با چالش‌هایی که با آن مواجه است و با تفرقه و تشتت نمی‌توان با آن مقابله کرد، تقدیر و تشکر کرد.

وی افزود: طبیعی است که شاهد تلاش خستگی‌ناپذیر این مجمع برای متحد کردن تلاش‌ها برای حمایت از مردم فلسطین باشیم که امروز در معرض هولناک‌ترین عملیات کشتار و ویرانگری قرار دارد که رژیم صهیونیستی در غزه مرتکب می‌شود و در کرانه باختری آن را کامل می‌کند تا هر صدایی را که خواستار آزادی در سرزمینشان است، از بین ببرد و این مردم را از ماندن در سرزمینشان مأیوس کند و آن‌ها را وادار نماید که از حق خود چشم‌پوشی کنند.

وی خاطرنشان کرد: آنچه رژیم صهیونیستی را به تداوم تجاوزگری‌های خود ترغیب می‌کند، حمایت کشورهای غربی است که در سطوح نظامی، امنیتی، اقتصادی، سیاسی و حقوقی در کنار این رژیم ایستاده‌اند و در مجامع بین‌المللی از جنایات آن دفاع می‌کنند و حتی با کسانی که می‌خواهند از خود در برابر حملات این رژیم دفاع کنند، مقابله می‌کنند؛ مانند آنچه که پس از حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی با وجود دردناک بودن این حمله که ناقض موازین دیپلماتیک بود، رخ داد.

وی افزود: این دولت‌ها در مقابل مردم خود ایستاده‌اند که انسانیتشان آن‌ها را به محکومیت عملکرد این رژیم و حمایتی که از سوی دولت‌ها دریافت می‌کند وادار کرده است. این دولت‌ها به خاطر این رژیم از شعارهای خود دست برداشته‌اند. شعارهایی که در برابر جهانیان مطرح کرده و بر اساس آن‌ها مخالفان خود را به بهانه آزادی بیان و حقوق بشر محکوم می‌کنند. چیزی که ما در سرکوبی تحصن‌های دانشجویی در بسیاری از دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی صورت گرفته و در حال انجام است، شاهد هستیم.

معظم له در مقابل آنچه بر مردم فلسطین می‌گذرد، از فقدان چنین حمایتی از سوی کشورهای عربی و اسلامی اظهار شگفتی کرد. در حالی که بر اساس اشتراکات و پیوندهای عربی و اسلامی باید از فلسطینیان حمایت کنند و نگذارند این چنین در معرض تجاوز قرار گیرند. اگر حداقل وظایفی را که از آن‌ها انتظار می‌رود، انجام می‌دادند، از همان هفته‌های اول، این جنگ نابودگرانه متوقف می‌شد.

 وی ادامه داد: با وجود این عقب‌گرد عمومی، برخی ابتکارات حمایتی ناشی از احساس مسئولیت دینی، اخلاقی، ملی و میهنی در میان برخی از قدرت‌ها و کشورهای عربی و اسلامی، علیرغم آگاهی از میزان عواقب و چالش‌هایی که ممکن است با آن مواجه شوند، آغاز شده است. جمهوری اسلامی ایران حمایت از آرمان مردم فلسطین را به عهده گرفته و به خاطر این حمایت متحمل تحریم و فشار است. مردم یمن که با حضور فعال خود در کنار فلسطین، حتی اگر به درگیری با قدرت‌های بزرگ منجر شود، جهان را شگفت‌زده کرده است. مقاومت اسلامی در لبنان که فداکاری‌های بسیاری به خرج داده و با حضور فعال میدانی خود، طرح‌های دشمن در غزه را متزلزل کرده است و اما در عراق، با وجود شرایط دشوار، به مسئولیت خود عمل کرده است و از جایی که انتظار نمی‌رفت به دشمن حمله کرد.

 وی مجدداً از جهان عربی و اسلامی خواست که در برابر این رژیم و حامیانش سکوت نکنند؛ زیرا اگر دشمن قوی شود و بتواند در این جنگ به پیروز برسد و طرح خود را برای نابودی آرمان فلسطین اجرایی کند، هیچ کشوری از تجاوزات و حملات آن مصون نخواهد بود و رژیم صهیونیستی در آینده در مجازات هر کشوری که متعرض سیاست‌های آن باشد یا در برابر سیاست‌ حامیانش بایستد، تردید نخواهد کرد.

جهان عربی و اسلامی باید جنبش‌های مقاومت فلسطین و حامیان آن‌ها را خط اول دفاعی و نقطه قوت و پشتوانه خود بدانند نه مشکل آن گونه که ترویج می‌شود.

 وی این مرحله را مرحله تلاش برای ایجاد وحدت در خط‌مشی و موضع‌گیری، بسیج تمام توانمندی‌های عربی و اسلامی و آزادگان جهان برای حمایت از مردم فلسطین و مقابله با همه طرح‌هایی دانست که وحدت امت اسلامی را هدف گرفته‌اند. غیر از این هیچ راه دیگری برای حمایت از امت اسلامی، تحکیم استقلال آن و ایفای رسالت در حمایت از مظلومان و ایستادگی در برابر ظالمان وجود ندارد.

وی افزود: ما اطمینان داریم که مردم فلسطین با وجود همه زخم‌ها و دردها، از این نبرد پیروز بیرون خواهد آمد و دلیل آن گسترش دایره همبستگی با این مردم و آرمان آن‌ها و محکومیت جنایات علیه آن‌ها و کوبیدن درهای همه کشورها حتی حامیان این رژیم که بر انزوا و ضعف آن افزوده است و چیزی که ما و دنیا از صبر، استواری و دلاوری مردم فلسطین در برابر قلدری دشمن شاهد آن هستیم و تحمل درد، حمایت فعال از نیروهای حامی فلسطین و تشدید تضادها در درون رژیم صهیونیستی پس از ناتوانی در دستیابی به اهداف و فرار به جلو با رد هرگونه ابتکار آتش‌بس و تلاش برای تهاجم به بخش‌های باقیمانده از غزه در چالش با همه جهان است. این چیزی است که بر تنگنای نظامی و سیاسی دشمن می‌افزاید؛ چیزی که دیر یا زود آن را به تسلیم شدن در برابر واقعیت موجود و پذیرش توقف کشتارجمعی واخواهد داشت.

مؤسسه علامه مرجع سیدمحمدحسین فضل الله(ره)

بیروت؛ 29 شوال 1445هـ برابر 08/05/2024م