خطبه جمعه، 21 اردیبهشت ماه 1403

این هفته جناب شیخ زهیر قوصان به نیابت از علامه سید علی فضل‌الله خطبه‌های نماز جمعه مسجد امامین حسنین(ع) واقع در حارة حریک بیروت را در حضور جمعی از علما و سیاسیون و شخصیت‌های اجتماعی و جمع زیادی از مؤمنان ایراد کرد. آن چه تقدیم می‌شود بخشی از خطبه سیاسی ایشان است.

بسم الله الرحمن الرحیم

2 ذی‌القعده 1445 برابر با 21 اردیبهشت 1403 و 10/05/2024 م

دشمن می‌خواهد به پیروزی خیالی در غزه برسد

 

این هفته جناب شیخ زهیر قوصان به نیابت از علامه سید علی فضل‌الله خطبه‌های نماز جمعه مسجد امامین حسنین(ع) واقع در حارة حریک بیروت را در حضور جمعی از علما و سیاسیون و شخصیت‌های اجتماعی و جمع زیادی از مؤمنان ایراد کرد. آن چه تقدیم می‌شود بخشی از خطبه سیاسی ایشان است.

 

خطبه دوم:

از غزه آغاز می‌کنیم، جایی که دشمن همچنان به هولناک‌ترین جنایات ادامه می‌دهد و با کنترل گذرگاه رفح برای استفاده از آن در روند مذاکرات و تحمیل شرایط جدید تلاش می‌کند، پیروزی خیالی به دست آورد؛ پس از اینکه مقاومت توانست در روند مذاکرات غیرمستقیم و در میدان نبرد امتیازاتی بیش از این به دست آورد. به ویژه در آخرین عملیات که دشمن اعتراف کرد تاوان سنگینی را از نظر کشته و مجروح پرداخته است.

به موازات آن، گورهای دسته جمعی بیشتری کشف می‌شود که اشغالگران سعی کردند آن‌ها را زیر شن‌های غزه پنهان کنند، به ویژه جنایاتی که در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی به ویژه در بیمارستان الشفاء مرتکب شد و صفحه جدیدی از جنگ نسل کشی را گشود که از طریق آن اشغالگران سعی دارند فلسطینی‌ها را وادار به مهاجرت و غزه را به یک سرزمین بایر تبدیل کنند.

ما در برابر وحشت این کشتارهای متوالی و در مقابل اصرار نخست‌وزیر دشمن بر ادامه جنگ دیوانه‌وار برای دستیابی به اهدافی که در مواجهه با مقاومت قهرمان فلسطین نتوانست به آن دست یابد، به مردم فلسطین به دلیل تداوم رویارویی قهرمانانه با دشمن درود می‌فرستیم. دشمنی که از سوی ماشین کشتار آمریکایی حمایت می‌شود. دولت آمریکا در تلاش است نشان دهد به دلایل سیاسی و انتخاباتی از حجم این حمایت‌ها کاسته است؛ اما همچنان با ابزارهای تجاوزکارانه خود و پوشش سیاسی و اعلام اسرائیل به عنوان بخشی از امنیت ملی آمریکا و این که تعهدات آمریکا در قبال این رژیم تزلزل‌ناپذیر است، از دشمن حمایت می‌کند.

همچنین به مقاومت فلسطین با همه جناح‌های آن که روز به روز ناتوانی دشمن در شکستن اراده و توقف عملیات آن را ثابت می‌کند، درود می‌فرستیم و از کشورهای عربی و اسلامی می‌خواهیم که به وظایف خود در قبال مردم فلسطین عمل کرده و اگر نمی‌توانند به صورت مستقیم به مردم فلسطین کمک کنند، از نقش میانجیگری بین آن‌ها و جلادانشان دست بردارند و صدای اعتراض خود را بلند کنند یا حتی چنین نشان دهند که اگر دشمن به این جنگ نابودگرانه ادامه دهد، این مسئله روی جهان عرب و دنیای اسلام اثر خواهد گذاشت و آن‌ها زمینه را برای حرکت‌های خیابانی فراهم خواهند کرد. حداقل سیمای خیابان‌های خود را مانند تصویر حرکت‌های دانشجویی در دانشگاه‌های آمریکا و اروپایی جلوه دهند. در اینجا به همه مواضع آزاده‌ای که در غرب برای دفاع از مردم فلسطین در جهان به وجود آمده،‌ درود می‌فرستیم. آن هم در روزگاری که کشورهای عربی و اسلامی اگر بخواهند مخالفت خود را با جنگ جاری رژیم صهیونیستی اعلام کنند، بارها حساب و کتاب می‌کنند.

ما معتقدیم همان‌طور که سران سرویس‌های امنیتی دشمن اذعان می‌کنند، راه پیش روی دشمن مسدود شده است و تلاش برای فرار به جلو از طریق کشتارهای بیشتر در رفح نیز نمی‌تواند آن را از باتلاقی که در آن غرق شده، نجات دهد، به ویژه پس از این که مقاومت به مردم خود و جهانیان نشان داد که با پذیرفتن توافقنامه اخیر می‌خواهد به جنگ خاتمه دهد. در این صورت، دشمن مسئولیت تداوم جنگ را بر عهده خواهد داشت که باعث افزایش انزوای این رژیم و نابودی اعتبار بین‌المللی آن می‌شود. پافشاری بر جنگ، باعث نجات دشمن نخواهد داد و با قرار گرفتن در معرض محکومیت‌های بیشتر بین‌المللی، تنگنای سیاسی و نظامی‌اش افزایش خواهد یافت. چون نیروهای حامی در لبنان، یمن و عراق، حملات خود را تشدید کرده‌اند. این امر در نهایت دشمن را وادار به تسلیم در برابر خواست جهان برای پذیرش آتش‌بس خواهد کرد.

به لبنان می‌رسیم، جایی که مقاومت در روزهای اخیر توانست ضربات دردناکی به دشمن وارد کند که طی آن به تعدادی کشته و مجروح اعتراف کرد و سعی کرد با حملات و تهدیدهای بیشتری به آن‌ها پاسخ دهد که آخرین آن اظهارات وزیر جنگ این رژیم بود مبنی بر این که ممکن است تابستان آینده جنگ با لبنان گرم خواهد بود. او می‌خواهد مجدداً لبنانی‌ها و مقاومت را بترساند که می‌داند چگونه با این دشمن برخورد کنند و نقشه آن را به خودش برگردانند و آن را مجبور به اعتراف کنند که توسل به گزینه جنگ گسترده باعث خواهد شد که تاوان مضاعفی بپردازد.

این امر مؤید آن است که تصمیم این کشور مبنی بر آغاز نبرد با دشمن در فردای هفتم اکتبر در حمایت از مردم فلسطین و حفاظت از لبنان و مردم آن، تصمیم درستی بوده است. در اینجا تأکید می‌کنیم که لبنانی‌ها باید اتحاد و انسجام خود را حفظ کنند، به ویژه پس از اینکه پاسخ آن‌ها به دشمن به ابتکار عمل فرانسه منجر شد؛ به این معنا که لبنان در موقعیت ضعیف برای تسلیم شدن در برابر دشمن قرار ندارد، بلکه دشمن باید حملات خود و جنگ با غزه را متوقف کند و قبل از درخواست از لبنانی‌ها برای اجرای قطعنامه ۱۷۰۱یا طرح شرایط جدید، خود به این قطعنامه پایبند باشد.

لبنان در مرحله سختی قرار دارد که وحدت همه‌جانبه را، به ویژه در مواجهه با چالش‌های مربوط به خلأ ریاست جمهوری و موضوع آوارگان تا بحران سخت اقتصادی که کشور را در سال‌های اخیر خسته کرده، ایجاب می‌کند؛ بنابراین به کسانی نیازی نداریم که نفت روی آتش بریزند و ما را در برابر یکدیگر قرار دهند یا به نمایندگان و دیگران چنین نشان دهند که لبنانی‌ها در مسائل اصلی مرتبط با حاکمیت، امنیت و آینده کشورشان اختلاف نظر دارند. بلکه نشان دهند لبنانی‌ها در مقابل اشغالگر و تلاش برای حفظ کشور و صیانت از امنیت، ثبات، آرامش اجتماعی و آینده نسل‌های آن یک دست هستند.