خطبه جمعه، 1 تیر ماه 1403

دکتر سید جعفر فضل الله با حضور جمعی از شخصیت‌های علمی، سیاسی و اجتماعی و جمعی کثیری از مردم مؤمن، خطبه‌های نماز جمعه بیروت را در منبر مسجد امامین حسنین(ع) حارة حریک ایراد کرد.

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه‌های نماز جمعه بیروت به امامت دکتر سید جعفر فضل‌الله

15 ذی‌الحجه 1445 هـ ق برابر با 1 تیر 1403 هـ ش و 21/06/2024 م

 

خطبه دوم:

دکتر سید جعفر فضل الله با حضور جمعی از شخصیت‌های علمی، سیاسی و اجتماعی و جمعی کثیری از مردم مؤمن، خطبه‌های نماز جمعه بیروت را در منبر مسجد امامین حسنین(ع) حارة حریک ایراد کرد.

 

نزدیک به نه ماه از جنگ جنون‌آمیز صهیونیست‌ها در غزه می‌گذرد و صحنه جدیدی در سراسر جهان در حال شکل‌گیری است.

غافلگیری دشمن از قدرت و آمادگی مقاومت فلسطینی و استواری مردم به طوفان الاقصی محدود نشد، بلکه خود جنگ با همه معیارها به غافلگیری مداوم تبدیل شد؛ زیرا تمام انتظارات دشمن در همه سطوح برآورده نشده و به نظر می‌رسد امید آن از این جنگ به ناامیدی تبدیل شده است. جنگی که نخست‌وزیر دشمن در 9 اکتبر 2023 اعلام داشته بود: «این جنگ خاورمیانه را تغییر خواهد داد.» اما این امید در دروازه‌های غزه و جنوب لبنان به ناامیدی بدل شد.

در اینجا باید پرانتزی باز کنیم و بگوییم: ساده‌لوحانه است که برخی از جدایی بین جبهه‌ها صحبت می‌کنند. چگونه می‌شود این ارتباط را از بین برد و میدان‌ها را یکی ندید، در حالی که هدف رژیم صهیونیستی تغییر همه‌جانبه خاورمیانه است. هدفی که به منزله اعلام جنگ علیه تمامی جنبش‌های مقاومت و در واقع علیه همه کشورهای عربی است. دولت‌هایی که پس از نابودی هر صدایی که در برابر این رژیم مقاومت می‌کند، به خیال خود باید تسلیم سیاست اسرائیل شوند.

بنابراین صرف نظر از ملاحظات دینی، انسانی و اخلاقی در حمایت از انسان‌ها و مردمی که در غزه و بقیه فلسطین در معرض نسل‌کشی و آوارگی قرار دارند، معتقدیم که وارد شدن به نبرد حمایت و تقویت عناصر قدرت، در واقع مقابله با جنگ موجودیت همه‌جانبه‌ای است که دشمن دارای توهم پیروزی، از همان روزهای اول تجاوز به مردم فلسطین، اعلام کرده است.

در نبرد بزرگ تاریخی مانند جنگی که امروز امت اسلامی وارد آن شده است، ترویج هر نوع ساده‌لوحی و خاک پاشیدن به چشم مردم با تولید گفتمان شکست مبتنی بر مقایسه میان تعداد کشته‌ها، مجروحان و خونریزی‌ها بین مقاومت و مردم با دشمن جایز نیست. در این مقایسه نتایجی حاصل می‌شود که روحیه امت اسلامی را تضعیف می‌کند و تلفات انسانی عظیمی را که ناشی از جنگ رویاروی نیست، بلکه ناشی از جنایاتی است که توسط دشمن انجام می‌شود، فراموش می‌کند. این جنایات شرارتی است که ارتش‌های بین‌المللی که برای خود احترام قائل هستند، از ارتکاب آن خودداری می‌کنند؛ زیرا این رژیم فاقد شرف نظامی است.

این از یک‌سو؛ اما از سوی دیگر؛ قضیه به جنگ بر سر موجودیت یک ملت و آینده میهن مربوط می‌شود و موجودیت نیازمند فداکاری است. به جای منطق تسلیم شدن که مبتنی بر این اصل است که دشمن صهیونیستی حق دارد سنگ و انسان را نابود کند و به جای سرزنش کردن قربانی، باید صدای خود را بلند کرد و موضع قوی اتخاذ نمود و اقدام شجاعانه کرد تا ظلم، استکبار و حمایت از انواع جنایت‌های جهانی که توسط دولت‌ها و رژیم‌ها علیه مردم مستضعف انجام می‌شود، متوقف شوند.

ما شاهد بهار واقعی در منطقه هستیم که اساس آن اراده قدرت عادلانه است و وحدت اسلامی را در شکل و محتوا و تلاش برای ورق زدن صفحه فتنه‌ها که مشخص شده ساخته دست سیاست‌های بین‌المللی در منطقه ما بوده‌اند و وحدت خون و آرمان فرصتی واقعی برای تدوین وضعیت پیشرفت مبتنی بر واقعیت بین کشورهای عربی و اسلامی تجسم بخشیده است.

دوره گذشته نشان داده است دشمنی که به عنوان دولت متمدن منطقه به بازار عرضه شده است، انگیزه انتقام‌جویی جنون‌آمیز دارد و حتی در رابطه با منافع خود فاقد عقلانیت است؛ بنابراین می‌بینیم که تاکنون به رغم رسیدن به بن‌بست در تحقق پیروزی‌های مورد انتظار نمی‌خواهد جنگ را متوقف کند.

این رژیم به یک دولت سرکش تبدیل شده که آماده است نه تنها قوانین بین‌المللی، بلکه خود نهادهای بین‌المللی را نیز از سر راه بردارد. موجودیت این رژیم در گرو سرکوب آزادی‌ها، بستن دهان‌ها، تداوم دیکتاتوری‌ها، سرکوب مردم و تبدیل جهان به جنگل قرار دارد. رژیمی که مخالف تمام ارزش‌های تمدن مدرنی است که خود ادعای پایبندی به آن را دارد.

به همین موازات، نیروهای مقاومت نشان دادند که از ایمان فوق‌العاده‌ای برخوردار هستند که باعث شده مقاومت و استواری‌شان بیانگر اسطوره قدرت واقعی باشد و در عین حال نشان دهنده درجه بالایی از عقلانیت در مواضع و سیاست در دنیای پر از مین باشد. مقاومت با عقلانیت عمیق و مسئولیت کامل در پایبندی به قوانین جنگ و صلح و ارزش‌های عدالت و آزادی و علاقه‌مند به پایان دادن به جنگی که به جنایت برای نابود کردن مردمی تبدیل شده است که تمام جهان حق تعیین سرنوشت در سرزمینشان را به رسمیت شناخته شده است، رفتار می‌کند.

بله ما شعار آزادی فلسطین را مطرح می‌کنیم؛ زیرا فلسطین کاملاً حق ماست و از نظر ایمانی یا انسانی، دست کشیدن از این سرزمین یا پذیرش متجاوزان به قیمت آوارگی مردم آن جایز نیست؛ تا چه رسد به این که این مهاجمان به پایگاهی برای همه نیروهای استکبار جهانی تبدیل شده که هدفشان تسخیر منطقه، کنترل ثروت‌ها و منابع آن و محو هویت عربی و اسلامی آن به نفع هویتی که عنوانش صهیونیسم است که می‌خواهد تحت عنوان عادی‌سازی و صلح به همه اجزای عربی و اسلامی نفوذ کند و فقط آرامش قبور را که تضمین کننده تسلط و نفوذ آن باشد، به رسمیت می‌شناسد.

ما به وعده و سنت‌های الهی برای بازگرداندن سرزمین و سرنوشت به صاحبان آن اطمینان داریم و این که این هدف ناگزیر محقق خواهد شد؛ زیرا راه آینده به راه رهایی و اراده مردم به مصداق رهایی و استواری افسانه‌ای و نترسی تبدیل شده است. جامعه جهانی که همه عناصر قدرت را در اختیار این رژیم قرار داده است دیگر مانند قبل نیست؛ زیرا تضادها بین اجزای این رژیم هر روز بدتر شده و سرنوشت این رژیم تنها خورده شدن از داخل رقم خورده است و پس از افول کارکردی که برای آن ایجاد شده، در معرض سقوط قرار خواهد گرفت.

حتی اگر این رژیم جنگ را گسترش دهد و جنگ همه‌جانبه‌ای را بر منطقه تحمیل کند، امت اسلامی نیز به یاری خدا، برای آخرین فداکاری آماده است و نیروهای مقاومت و رهایی‌بخش، ان شاء الله در جایگاه بهتری قرار دارد و امروز توازن وحشت بر اساس این قاعده قرآنی بنا شده است: «إِنْ تَكُونُوا تَأْلَمُونَ فَإِنَّهُمْ يَأْلَمُونَ كَمَا تَأْلَمُونَ وَتَرْجُونَ مِنَ اللَّهِ مَا لَا يَرْجُونَ» و «إِنْ يَمْسَسْكُمْ قَرْحٌ فَقَدْ مَسَّ الْقَوْمَ قَرْحٌ مِثْلُهُ وَتِلْكَ الْأَيَّامُ نُدَاوِلُهَا بَيْنَ النَّاسِ» و «إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِينَ أَنْفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَيَقْتُلُونَ وَيُقْتَلُونَ وَعْداً عَلَيْهِ حَقّاً فِي التَّوْرَاةِ وَالْإِنْجِيلِ وَالْقُرْآَنِ وَمَنْ أَوْفَى بِعَهْدِهِ مِنَ اللَّهِ فَاسْتَبْشِرُوا بِبَيْعِكُمُ الَّذِي بَايَعْتُمْ بِهِ».

اما در مورد لبنان، ما خواهان وحدت اسلامی و ملی بیشتر، موضع واحد و افتخار به قدرتی هستیم که با توجه به موازنه تحمیل شده توسط مقاومت در برابر دشمن، لبنان از آن برخوردار است؛ اما صداهای فتنه‌انگیز نباید گوش‌ شنوایی پیدا کنند و باید محدود و محاصره شوند و کسانی که به پیروزی دشمن امید بسته‌اند، باید توجه داشته باشند که پیروزی دشمن به ضرر همه است و دست کشیدن از کارت‌های قدرت و وابستگی کامل به کشورهای استکباری به ضعف، تحقیر، پراکندگی و درگیری‌های داخلی منجر خواهد شد و این همان چیزی است که ما در هر عرصه‌ای که در برابر بن‌بست بین‌المللی کارت‌های قدرت را رها کردیم، مثل سودان امروز که از ما بسیار دور نیست، دیدیم و می‌بینیم.

امروز در مرحله تعادل هستیم و فردا در مرحله پیروزی و «إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ».